«Esam šeit no janvāra, un katru dienu ir mirāžas sajūta - ka tas viss ir nereāls,» teic centra idejas autore un ekspozīciju kuratore.
Atverot Marka Rotko Mākslas centru, notika starptautiska diskusija Latvija - viena no zvaigznēm. Rotko atgriešanās: iespējas un izaicinājumi, kurā blakus vietējiem mākslas zinātniekiem publiku uzrunāja arī Marka Rotko bērni Kristofers Rotko un Keita Rotko-Prizela. Mākslinieka meita pastāstīja, ka tēvs viņai mēdzis rādīt kartē, kur atrodas viņa dzimtene. Neticami siltu sagaidīšanu Keita Rotko-Prizela piedzīvoja kopā ar brāli, kad pēc F. Zaletilo aicinājuma 2003. gadā pirmo reizi ieradās Daugavpilī uz Marka Rotko simtgades svinībām. «Brīnišķīgs sapnis ir piepildījies,» teica abstraktā ekspresionisma mākslas stila dibinātāja meita par centra izveidi un pauda prieku, ka blakus Rotko darbiem un ekspozīcijai, kas atklāj viņa dzīvesstāstu, ir plaša vieta starptautisko plenēru darbiem, Latgales mākslai un mākslas rezidencēm. «Iespējas ir neskaitāmas!» viņa saka. Savukārt Kristofers Rotko, kurš cieši saistīts ar sava tēva retrospekciju organizēšanu visā pasaulē, pastāstīja, ka uzmanība Rotko daiļradei ar gadiem tikai pieaug, un izteica cerību, ka Rotko centrs Daugavpilī kļūs par nozīmīgu vietu viņa tēva radošā mantojuma studijām.
Centra atklāšanā piedalījās arī kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, Latvijas institūta direktore Karina Pētersone, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Marka Rotko centra padomes loceklis Eduards Kļaviņš un daudzi citi.
Lielākā vērtība centrā ir seši oriģināldarbi, ko par brīvu beztermiņa nomā deponējuši Rotko bērni. Tiesa, darbu transportēšana no Amerikas uz Latviju, kā arī to apdrošināšana mērāma vairākos desmitos tūkstošu latu. Rotko centrā viesu vidū bija arī viens no ievērojamākajiem Rotko retrospekciju ekspozīciju kuratoriem Olivers Viks no Bāzeles, kurš atzina Dienai, ka darbu izlase veiksmīgi atspoguļo dažādus svarīgus mākslinieka daiļrades aspektus, sākot ar reālistiskajiem, sirreālistiskajiem, pārejas un viņa klasiskajiem abstraktā ekspresionisma darbiem. «Būtu ļoti jauki, ja te būtu arī kāds no viņa pēdējiem darbiem - sarežģītie gleznojumi melnā un pelēkā,» viņš piebilst. «Citādi - izlase sniedz retrospekīvu priekšstatu par mākslinieka karjeru.»
No šodienas Rotko centrs ir atvērts ikvienam apmeklētājam. Pašlaik zem viena jumta ar Rotko oriģināldarbiem un to reprodukcijām ir skatāma arī Lielbritānijas mākslinieka Pītera Grifina darbu izstāde, Latgales Mākslas dienu izstāde, novadnieku Solomona Geršova glezniecība un Pētera Martinsona keramika, kā arī ikgadējo starptautisko plenēru darbu izlase.
Arsenāla ēkas restaurācijā, kas kopumā izmaksāja pāri četriem miljoniem latu, finansiālos līdzekļus ieguldīja trīs Eiropas fondi, tādējādi sedzot 85 procentus no kopējām izmaksām. 12 procentus ieguldīja pašvaldība, trīs procentus - valsts. Ēkas rekonstrukcijas projekta autori ir vietējā arhitektūrinženieru kompānija Arhis. Daugavpils domes priekšsēdētāja Žanna Kulakova izteica cerību, ka Rotko centrs kļūs ne tikai par Daugavpils, bet visas Latvijas zīmolu.