Cik sen jau vērojat dabas parādības un prognozējat laikapstākļus?
Pirms 50 gadiem, jau tālajā bērnībā, mani interesēja viss, kas notiek ap mani un dabā. Tad arī sāku uz pasauli raudzīties savādāk un līdzi just visam dzīvajam. Laikapstākļu paredzēšana nāca vēlāk, kad iegūto informāciju varēju salīdzināt ar senču ticējumiem un laika gaitā paša iegūto pieredzi.
Kā radās interese?
Šķiet, ka manī jau bija iedzimts vērotāja gēns un žēlums pret visu, kas notiek apkārt. Ar pats sev neizskaidrojamām ilgām un prieku gan toreiz, gan tagad es varu stundām ilgi raudzīties mākoņu, kukaiņu un ziedu rotaļās. Varu smieties un raudāt, un, kādam no malas vērojot, šķist dīvains un nesaprasts.
Kur ieguvāt zināšanas? Vai šādi vērot un prognozēt ir pa spēkam katram?
Mans pirmais un lielākais skolotājs bija mana vecmāmuļa. Klausoties viņā un līdzi dzīvojot viņas stāstītā tēlu pasaulei, es neviļus pats kļuvu par šīs pasaules sastāvdaļu un ļoti cieši ar to saaugu. Brīžiem pat bija grūti atpazīt, vai es tas pats, vai kāds tēls no viņas stāstītās pasaules... Manuprāt, mēs visi esam viena liela Superorganisma sastāvdaļa, un līdz ar to mums visiem ir dota zelta atslēdziņa, lai atslēgtu un ielūkotos dabas brīnumu lādītē. Tikai vajag ļoti gribēt un šī lādīte jāatslēdz ar patiesu mīlestību. Nedrīkst liekuļot un melot.
Kā laika prognozes pēc dabas parādībām precizitātes un metodoloģijas ziņā atšķiras no tradicionālajām, ko dzirdam, piemēram, ikvakara ziņās?
Prognozes pēc dabas parādībām un tautas ticējumiem ir lokāla rakstura un lielākoties pieskaņotas kādai konkrētai vietai. Piemēram, ja logu rūtis svīst jeb norasojušas, tad laiks mainīsies. Šāds paredzējums attiecināms tikai uz konkrētu vietu, un nevar to burtiski attiecināt uz Latvijas otru malu. Tagad arī logi ne visi un ne vienmēr svīst, jo cilvēks ar mākslīgi radītiem veidojumiem nereti izjaucis trauslo līdzsvaru dabā.
Cik precīzi vispār var noteikt prognozes pēc dabas parādībām mūsdienās, kad cilvēki ar savām darbībām tik ļoti ir iejaukušies dabā?
Ja cenšas dzīvot saskaņā ar dabu un tuvāk dabiskai videi, tad prognozes pēc senču ticējumiem un dabas parādībām darbojas arī mūsdienās. Bieži saka, tagad tautas ticējumi un citas dabas zīmes vairs nedarbojas. Es teiktu, ka darbojas gan, tikai mēs paši vai nu negribam, vai nemākam, vai arī tā esam samaitājuši apkārtējo vidi, ka pat sevi neatpazīstam...