Jau ziņots, ka ugunsgrēkā Rīgas pilī visvairāk cieta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcija un krājums, taču pilī joprojām atrodas arī mazāk cietušie Rakstniecības un mūzikas muzeja un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumi. Gala slēdziena par zaudējumu apmēru joprojām nav. «Palikt pilī ir lētāk, bet mazliet bīstamāk,» situāciju Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē vakar raksturoja kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, norādot, ka šāds variants izmaksātu 1,7 miljonus latu, savukārt pilnīga krājumu pārvietošana no pils prasītu sešus mēnešus un trīs miljonus latu. VNĪ valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane Dienai minēja arī trešo iespēju - Vēstures muzeja fondus atstāt pilī, pārējos pārvietot, un šāds risinājums izmaksātu ap 2,6 miljoniem latu. «Ja muzeji paliek pilī, tas ir vissliktākais variants, jo apdraud tālāko rekonstrukciju, bet pastāvīgais jumts ir jāuzbūvē,» norādīja B. Strautmane. Savukārt, ja tiek pieņemts lēmums par pārvietošanu, šobrīd ir zināms, ka Vēstures muzeja ekspozīciju varētu pārvest uz Raiņa bulvāri 32, Vēstures muzeja krājumu - uz Lāčplēša ielu 106/108, kur ir iespējams pielāgot telpas 5000 m2 platībā. Mākslas muzeja fondu daļa no pils varētu pārcelties uz privātām telpām, bet Rakstniecības un mūzikas muzejs - uz Nacionālās bibliotēkas telpām Tērbatas ielā 75 pēc tās pārcelšanās, kas notiks nākamgad. Diena jau iepriekš rakstīja, ka muzejs par optimālu uzskatīja iespēju pārcelt krājumu uz jaunajām bibliotēkas telpām, taču, kā var noprast, šāds variants pašlaik netiek izskatīts. «Man ir stipras aizdomas, ka būs jāiet dārgākais ceļš,» norādīja Ž. Jaunzeme-Grende, un komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete (Vienotība) izteica gatavību aizstāvēt attiecīgu pieprasījumu valsts budžetā.
Satraucošas ziņas par Rīgas pils pagaidu jumta stāvokli zināja stāstīt Saeimas deputāte Ingūna Rībena (Vienotība). Viņai muzeju darbinieki vēstījuši, ka pagaidu jumtu caursitušas kaijas ar saviem knābjiem. B. Strautmane gan mierina, ka vienošanās ar būvniekiem paredz jumta uzraudzību rudenī un ziemā. Par pastāvīgā jumta projekta izstrādi beigusies sarunu procedūra un uzsākta projektēšana. Savukārt aktīvāka sienu žāvēšana nav iespējama, ja telpas nav atbrīvotas no eksponātiem. Deputāti vienojās nākamnedēļ apmeklēt Rīgas pili un uz vietas pārliecināties par ēkas un eksponātu stāvokli, piemēram, I. Rībena izteica vēlēšanos redzēt, kā šobrīd izskatās Glika Bībele.
Kultūras ministre nav atbalstījusi speciālas darba grupas veidošanu pils glābšanai, uzskatot, ka līdzšinējā sadarbība ar VNĪ ir produktīva. Viņa gan rosina domāt par valsts īpašumā esošo kultūras pieminekļu apdrošināšanas sakārtošanu, «robi» ir arī ugunsdrošības nodrošināšanā. Tās ir pēdējo gadu taupības sekas, par kurām atceramies, kad notiek nelaimes gadījumi.
Ministre ar deputātiem pārrunāja vēl viena muzeja likteni, kam gan nav saistības ar Rīgas pili, proti, Fotogrāfijas muzeja iespēju pārcelties uz citām telpām. Ministrijas piedāvātais risinājums ir šim muzejam pārvākties uz Tabakas fabriku, kad tur uz rekonstrukcijas laiku būs iemitinājies Jaunais Rīgas teātris. Lai šo ieceri īstenotu, jāatrod piemērots projekta vadītājs, uzskata Ž. Jaunzeme-Grende.