Ministru kabineta noteikumu projekts Mājas nagaiņu gaļas marķēšanas prasības paredz: «ieviest prasību kautuvēm identificēt visu mājas nagaiņu - liellopu, cūku, aitu un kazu, kā arī mājas nepārnadžu - zirgu un ēzeļu - liemeņus», izdarot atzīmi uz tiem atbilstoši dzīvnieka sugai. Līdz šim šādas prasības nebija, stāsta Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Dace Ugare. Vēl vajadzēs «gaļas marķējumā uz iepakojuma vai etiķetes norādīt konkrēta dzīvnieka sugu», kā arī iecerēts noteikt precīzi, kāda informācija jānorāda pavaddokumentos. D. Ugare skaidro, ka šis normatīvais akts tiek izstrādāts pēc pašu uzņēmēju izteiktajiem ierosinājumiem. Pašlaik noteikumu projekts tiek saskaņots. Arī Eiropas Komisijas līmenī plānots izstrādāt normatīvos dokumentus, kas noteiks prasības, piemēram, par obligāto izcelsmes valsts vai vietas norādīšanu, iecerēts arī ES teritorijā pilnveidot kontroles un sodu sistēmu.
Plānotie grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz noteikt pat desmitreiz lielākus sodus, piemēram, pašlaik par pārtikas uzglabāšanas un marķēšanas prasību pārkāpumiem sods fiziskām personām ir Ls 5-250, juridiskām personām - Ls 10-500 ar pārtikas konfiskāciju vai bez tās. Taču nākotnē par nepilnīgas vai nepatiesas informācijas sniegšanu par pārtikas produkta izcelsmes valsti, vietu vai sastāvu pārtikas produkta marķējumā fiziskajām personām varētu būt Ls 100-250, juridiskām personām - Ls 500-5000 liels sods. Ja pārkāpums izdarīts atkārtoti gada laikā, juridiskām personām tas var nozīmēt pat 10 000 latu soda naudu ar pārtikas konfiskāciju vai bez tās, stāsta D. Ugare. Līdz šim maksimālais sods juridiskām personām bija Ls 3000.
Skandāls, kas sākās janvārī ar Īrijā burgera sastāvā konstatētu zirga gaļu, turpinājās ar pārbaudēm visā Eiropā, arī Latvijā. Triju mūsu valsts uzņēmumu produkcijā konstatēja zirga gaļas piejaukumu, par kuru nebija norādes preces marķējumā, dažādus pārkāpumus atklāja arī kautuvēs. Līdz šim saistībā ar zirga gaļas skandālu administratīvi sodīti astoņi uzņēmumi galvenokārt par marķēšanas prasību pārkāpumiem un neatbilstošiem pavaddokumentiem - tie ir Rēzeknes Gaļas kombināts, Forevers, Heinors, Viļumene, Aibi, Musino, Valinda un Renem P. Valinda šo lēmumu pārsūdzēja, un to pieļauto procesuālo pārkāpumu dēļ atcēla. Uzņēmums Forevers ir pārsūdzējis tiesā PVD ģenerāldirektora lēmumu atstāt spēkā piespriesto 500 latu sodu saistībā ar marķējuma prasību pārkāpumiem. Turpinās arī administratīvā lietvedība uzņēmuma Kalnpierbes lietā, Dienu informēja Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Ilze Meistere.
No trim laboratorijām saņemtie analīžu rezultāti par vienu un to pašu paraugu pilnīgi atšķiras, norāda Forevers pārstāve Anita Lancmane, tāpēc uzņēmums vērsies tiesā, lai lēmumu par sodu atceltu.