Biedrības Vecāki par izglītību valdes locekle Silvija Titova gan uzskata, ka šis ministrijas žests atklāj attieksmi pret valsts nākotni. «Šodienas bērni ir rītdienas tauta, un valsts nākotne ir atkarīga no tā, cik šī tauta būs izglītota,» viņa uzskata.
Vaicāts, kādēļ nākamgad solītās angļu valodas stundas ministrijas plānos nu parādās tikai 2014. gadā, R. Ķīlis jautri atbild: «Visu, ko mēs solījām!» Pēc tam viņš nopietni papildina, ka tajā pašā laikā ir arī lietas, kuras ministrija solīja īstenot vēlāk, taču ieviestas tās tiks ātrāk. Angļu valodas jautājumā galvenā problēma neesot bijis līdzekļu trūkums, kā iepriekš Dienai norādīja IZM ierēdņi. R. Ķīlis saka, ka būtiskākais šķērslis bija nespēja vienoties par obligātās izglītības kodola saturu, kas angļu valodas ieviešanas gadījumā būtu jāmaina. «Ja mēs pieliekam klāt angļu valodas stundas tādai programmai, kāda tā ir tagad, kaut kur ir jāņem nost. Tā kā vasarā [kad vajadzēja lemt par pārmaiņām pamatizglītības standartā] nebija vienošanās, kur pozicionēt angļu valodu pirmajā klasē, tad tas tika atlikts līdz brīdim, kad tāda būs,» norāda ministrs un piebilst, ka aptuvenā vienošanās šobrīd ir panākta, taču to vēl nepieciešams precizēt.
«Jau kuro reizi ir tā, ka tas tiek solīts, bet atkal nekā. Mēs vienkārši zāģējam zaru, uz kura paši sēžam,» vīlusies ir S. Titova, kura jau 2011. gada sākumā Dienai pauda, ka angļu valodas neieviešana 1. klases obligātajā saturā var kavēt bērnu attīstību. Viņa atgādina, ka par šo ideju sabiedrība pirmo reizi dzirdēja jau 2010. gadā no bijušās izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes. Pēc tam par to runāja arī viņas pēctecis Rolands Broks. Lai gan angļu valoda 1. klasē vairākumā skolu fakultatīvo stundu ietvaros tiek mācīta jau vairākus gadus, tomēr ir mācību iestādes, kas to joprojām nav ieviesušas. Tāpēc bērniem, kuri angļu valodu sākuši apgūt jau bērnudārzā, var veidoties pārrāvums, uzsver S. Titova. «Jebkurš speciālists jums apstiprinās, ka ir svarīgi valodu sākt mācīties pēc iespējas ātrāk,» viņa saka.
Diena jau vēstīja, ka iepriekš solītā angļu valodas iekļaušana 1. klases obligātajā mācību saturā no 2013. gada ies secen. Lai gan R. Ķīlis pērnā gada beigās Dienai pauda, ka no 2013. gada to varētu īstenot «pilnīgi droši», tagad šis mērķis ir atlikts uz vēl vienu gadu. Aprēķināts, ka mērķa īstenošana no 2014. gada valsts budžeta varētu prasīt 255 084 latus.