Šādu mērauklu politiķu vērtēšanai pirms 11. Saeimas vēlēšanām Diena izveidoja, sadarbojoties dažādu nozaru speciālistiem, sabiedrībā pazīstamiem cilvēkiem un arī pašiem politiķiem. Vienā no politiķa standarta punktiem teikts: «Par savām finansēm, īpašumiem un darbošanos biznesā politiķim ir jāspēj sabiedrībai atskaitīties līdz pēdējam santīmam. Neskaidrības un aizdomas nav pieļaujamas.» Taču TV3 raidījumā Nekā personīga izskanējusī informācija par R. Kozlovska īpašumu daļām uzņēmumā BBF Consulting un tām piekrītošajām parādsaistībām vairāk nekā miljona latu apjomā rada šaubas par to, cik legāli un kādā veidā viņš pie turības ticis.
«Protams, politiķa ieņēmumu un izdevumu sadaļai jābūt nozīmīgai sadaļai reputācijas veidošanā un viņam ir jābūt spējīgam pamatot to, kā viņš savā rīcībā esošos līdzekļus ir ieguvis, līdz ar to nav ne no viena atkarīgs,» standartā minēto apstiprina viena no tā veidotājām politoloģe Elīna Egle. Šajā gadījumā bažas rada tas, ka līdz šim politiķis nav spējis sabiedrībai atklāt savas saistības, bet cer, ka tomēr to spēs izdarīt. Ekonomists Jānis Ošlejs norāda, ka, skatoties ar aizdomām uz visiem, kuriem ir parādsaistības, no iešanas politikā mēs atslēgsim pusi Latvijas, bet piekrīt, ka politiķim, kurš vēlas kļūt par iekšlietu ministru, šādās lietās jābūt precīzam.
Rakstniece Marina Kosteņecka atzīst, ka ar konkrēto gadījumu nav iepazinusies, bet aicina sākotnēji izvērtēt jaunā ministra kompetenci un atbilstību amatam pēc viņa zināšanām. Viņasprāt, tagad, aktīvi analizējot jaunā ministra finanšu saistības, viņš tiek izsists no sedliem. «Ja jautājums ir pacelts, tad lai to risina KNAB, bet es kā pilsonis esmu ieinteresēta, lai manu Latviju ved no krīzes ārā, jo, meklējot utis, mēs atslēdzam ministru no viņa darba līdz brīdim, kamēr viņš nomazgājas balts kā eņģelis vai arī viņu atzīst par vainīgu un ieliek cietumā,» skaidro rakstniece.
«Āķīgi - ja ir parādsaistības privātajā biznesā, man nav uzticības, ka viņš prot veiksmīgi operēt ar naudu, no otras puses, tā var nebūt ļaunprātība, jo atrast uzņēmēju bez parādsaistībām būtu grūti,» saka mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis. Viņaprāt, pretendējot uz tautas uzticību, politiķim ir jādod atgriezeniskā saite un jāuzticas vēlētājiem, paskaidrojot sabiedrībai, kā radušies viņa īpašumi.
Sociologs Ilmārs Mežs atgādina bijušā ekonomikas ministra Arta Kampara (Vienotība) piemēru, kad sabiedrībā radušies jautājumi par viņa finanšu darījumiem, uz kuriem nācies atbildēt partijai kopumā, bet cieta politiķa reputācija. «Varbūt partijai ir jāuzņemas skaidrošana, ja pašam ar to tik labi nevedas, jo varbūt tas velns nav tik melns, kā viņu mālē,» rosina I. Mežs.