Tikmēr apmeklētāji jau skatās uz tiem un priecājas, un NBD gandrīz vai jāierīko signalizācija - četri auglīši jau nočiepti. Tā nu gan darīt nevajag, kārdinātāju kociņu vēl gribēs redzēt daudzi, un tikai pavisam gatavi augļi ir ļoti saldi, garšīgi un ārkārtīgi smaržīgi - vismaz 10 reižu aromātiskāki par veikalu banāniem.
Ja būs gaisma, būs banāni
Mūžzaļais un daudzgadīgais banāns (Musa) nav koks, bet gan lakstaugs, kam vecās lapu makstis veido vairākus metrus garu neīsto stumbru. Tā dēļ radies neprecīzais auga nosaukums - banānkoks. Tagad daudzus metrus garas ir tikai banānu sugas, jo selekcijas ceļā ir izveidotas banānu šķirnes, kas nepārsniedz divu metru augstumu. Telpās izcili iederas, piemēram, nosmailotā banāna (M. acuminata) šķirne Cavendish, kas aug arī NBD. Teicamos gaismas apstākļos tas spēj uzziedēt un nogatavināt ēdamus augļus.
Banāns uzzied cetru piecu gadu vecumā. Pēc noziedēšanas un augļu ienākšanās dzinums iet bojā, bet no tā sakneņa izaug jauni banāni, kas atkal pēc četriem pieciem gadiem zied un ražo augļus. Banāns uzzied tad, kad zieds ir noformējies, Latvijā visbiežāk pavasarī, vasaras sākumā, bet tas var notikt arī citos mēnešos.
Banānus var izaudzēt no sēklām (www.ebay.com vairākas Musa acuminata sēklas no 4-5 eiro), bet šķirnes gudrāk pirkt, ja banāni pavairoti ar spraudeni. Arī NBD to dara, un 20-25 cm gari banāniņi meklējami Salaspilī ikmēneša gadatirgos.
Šad tad veikalā pirktajos banānaugļos var atrast sīkas, sīciņas sēkliņas. NBD Oranžērijas augu nodaļas vadītājai Zanei Purnei tās ir izdevies uzdiedzēt - arī tā var tikt pie banānauga.
Banāni jāaudzē siltās un ļoti siltās telpās ar saules gaismu visu gadu. Ja gaismas par maz, banāns aug, bet nekad nezied. Ziemā, kad gaismas trūkst, gaisa temperatūra nedrīkst būt zemāka par 16 gradiem pēc Celsija. Banānus stāda lielos un dziļos podos trūdvielām bagātā, irdenā, neitrālas reakcijas, ūdeni un gaisu caurlaidīgā augsnē. Katru gadu augus var nepārstādīt, bet augsnes virskārtu gan vajadzētu apmainīt pret jaunu. Uzmanīgi, netraumējot virsējās saknes, augsni noņem, tad uzber svaigu, jaunu.
Mēreni laista (nākamā laistīšanas reize ir tad, kad augsnes virskārta kārtīgi apžuvusi) un mēslo katru nedēļu ar kompleksajiem minerālmēsliem, reizi pa reizei tos pamainot ar organiskajiem (putnu, liellopu) mēsliem.
Lapām netraucējiet
Banānam apakšējās, vecākās lapas brūnē, dzeltē (tā ir banāna normāla parādība), un tās jānogriež, jo nav dekoratīvas - augam skaistas ir aptuveni 5-7 lapas neīstā stumbra galotnē. Kad nogatavojas augļi, banāns iet bojā - vecais dzinums atmirst, tikmēr no saknēm jau aug jauni. Banānus pavairo, jaunos atdalot no vecākauga. Jaunajam banānam nereti ir jau nelielas saknes. Banāns necieš caurvēju, nīkuļo sastāvējušā gaisā, nevēdinātā telpā. Augam visu gadu neatkarīgi no gadalaika jāsagādā svaiga gaisa padeve. Ziemā vēdinot augs jāsargā no aukstas gaisa plūsmas. Milzīgās lapu plātnes viegli plīst, ja pakļautas, piemēram, stipram vējam (vasarā augus ieteicams izvietot ārā, bet no vējiem aizsargātā vietā). Augiem jāatvēl plašas telpas, lai lapām nekas netraucētu.
Banāni labi pacieš telpas sauso gaisu, un tiem nemēdz būt kaitēkļu. Banāni neslimo, tiem nav puves, ja vien tiek ievēroti pareizie audzēšanas un kopšanas apstākļi.