Mobilo aplikāciju viedtālruņiem Sēnes Latvijā kopīgā darbā izveidojuši a/s Latvijas valsts meži un SIA Dienas mediji, un šī aplikācija jau atrodas iecienītāko mobilo aplikāciju topa galvgalī.
«Sēņošana ir kaut kas, ko, manuprāt, var iemācīties tikai ģimenē. Katra ģimene lasa citādas sēnes, katrā ir savas tradīcijas gan lasīšanā, gan gatavošanā,» uzsver a/s Latvijas valsts meži Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs. Pēc viņa domām, šāda aplikācija raisīs interesi un palīdzēs sēņošanā - «šajā veselīgajā nodarbē» - iesaistīt tieši jauno paaudzi, kuras interese par sēņošanu esot mazāka nekā citās vecuma grupās. «Tā varētu kļūt par interesantu spēli - vecmāmiņa atrod baravikas, un mazmeita atzīmē šo vietu kartē,» prognozē T. Kotovičs.
«Izskatās smuki,» vērtējoši un atzinīgi pirmo iespaidu formulē Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas speciāliste Diāna Meiere, pētot aplikāciju Sēnes Latvijā.
Aplikācija sniedz daudz iespēju, viedtālruņa īpašnieks tajā sēnes varēs atpazīt pēc nosaukuma, attēla un arī citām pazīmēm, veidojot, piemēram, sev interesējošu izlasi pēc augšanas sezonas, vietas vai sēnes veida.
Aplikācijas veidotāji uzsver, ka nav centušies izveidot universālu sēņu noteicēju, kurā būtu atrodamas pilnīgi visas sēnes, bet gan palīglīdzekli sēņotājam. Tāpēc aplikācijā apkopoti biežāk sastopamo ēdamo un indīgo sēņu apraksti un zīmējumi.
Vaicāta, vai pēc Dmitrija Paramonova izteiksmīgajiem zīmējumiem sēni būs vieglāk atpazīt nekā pēc fotogrāfijām, speciāliste zīmējumus slavē un atzīst, ka «vienā zīmējumā iespējams parādīt visas sēnei raksturīgās pazīmes, arī tādas, kas fotogrāfijā var nebūt redzamas».
Jaunajās tehnoloģijās ieinteresētajiem sēņotājiem aplikācija piedāvā padomu sadaļā apkopotas tautas gudrības un ļauj pat izveidot pašam savu sēņu vietu katalogu. Papildus aplikācija īpaši pievēršas sēņu pagatavošanai un konservēšanai - tajā piedāvātas 15 sēņu ēdienu receptes un līdz sīkumiem izslīpēti padomi sēņu sālīšanā, marinēšanā un kaltēšanā. Turklāt starp dažādajiem padomiem iekļauta arī informācija par pirmo palīdzību, kas sniedzama, ja sēņotājam rudens prieki beigušies ar saindēšanos.
Diāna Meiere ir pārliecinājusies, ka iedzīvotāji ir ļoti labi sēņu pazinēji un mežos uzgājuši ļoti lielu sēņu daudzveidību. Dabas muzeja rīkotajās sēņu izstādēs, kas apkopojot pat 270 sēņu sugu, vienmēr ierodoties kāds apmeklētājs, kurš gatavs stāstīt par viņam zināmu sēni, kas neesot iekļauta izstādē, novērojusi Dabas muzeja speciāliste. Kopumā Latvijā līdz šim konstatēts 1100 cepurīšu sēņu sugu, no tām pāri 300 sugām ir ēdamas, 33 - indīgas.
Gadoties arī tā, ka sēņotājiem dažkārt atšķiras viedokļi, vai kāda sēne ir indīga vai nav. To ņēmuši vērā aplikācijas izstrādātāji, riskanto sēņu apraksta beigās pievienojot informāciju, kas jāņem vērā, sastopoties ar šīm sēnēm.
Nav brīnums, ka šāda aplikācija tapusi tieši Latvijā, - nodomāju, lejuplādējot aplikāciju arī savā telefonā. Vērojot plankumainās bērzlapes un baravikas skaistumu sava telefona ekrānā, top skaidrs, ka mūsu tautai tuvā sēņošanas tradīcija saglabāsies un nostiprināsies arī turpmāk.