Lielākās Dienvidāfrikas platīna raktuves ceturtdien tika slēgtas, lai to darbinieki varētu vienoties bojāgājušo atcerē. Protesti pasaulē trešās lielākās platīna ieguves kompānijas Lonmin raktuvēs sākās pirms divām nedēļām, kad tūkstošiem kalnraču pieprasīja algu paaugstinājumu. Strādnieki pelna līdz 500 dolāriem (282 lati) mēnesī, taču vēlas, lai to atalgojumu trīskāršotu, ziņoja CNN.
Lonmin atteicās izpildīt prasības un streiku nodēvēja par pretlikumīgu. Asākās sadursmes izcēlās 16. augustā, kad policija atklāja uguni uz protestētājiem, kuri bija bruņojušies ar mačetēm un nūjām. Dzīvību zaudēja 34 cilvēki. Vardarbība sekoja 10. augusta sadursmēm, kurās gāja bojā desmit cilvēku.
Valsti pārņēmušas dusmas par strādnieku nāvi. Viesojoties nemieru epicentrā, Dienvidāfrikas prezidents Džeikobs Zuma uzsvēra, ka «izprot strādnieku sāpes», un solīja izmeklēt notikušo šaušanu. Prezidentam pārmet kavēšanos saukt pie atbildības vainīgos. Kāda nogalinātā radinieks sacīja aģentūrai AP: «Ja man tiktu dota vaļa, tiktu arestēts ikviens incidentā iesaistītais, arī kalnraču darba vadītāji, jo cilvēka dzīvība ir vērtējama augstāk par jebkādu naudu.»
«Situācija Dienvidāfrikā ir satraucoša,» The Washington Post atzina preču tirdzniecības uzņēmuma Glencore Dienvidāfrikas atzara izpilddirektors Ivans Glasenbergs. Taču valsts kalnrūpniecības palātas vadītājs Marks Kutifani steidza mierināt, ka, par spīti nemieriem, 95% valsts kalnrūpniecības sektora darbojoties bez ievērojamiem traucējumiem. Nozares pārstāvji satraukti, ka protesti var pārņemt arī zelta, ogļu un citu derīgo izrakteņu raktuves. Platīna cena jau sasniegusi augstāko atzīmi kopš šī gada maija.