Laputu tēviņi un mātītes uzrodas rudenī, kad tiek izdētas tikai dažas olas, kas ir spējīgas pārziemot. No izdētajām olām izšķiļas tikai mātītes, kuras dzemdē vairākus simtus jau kā kāpurus attīstītus kukaiņus, kuri ir tikai sieviešu dzimtes un vairojas aseksuāli. Šie kukaiņi parasti ir bez spārniem, bet atsevišķām sugām var būt arī spārni. Vasaras mēnešos katru otro nedēļu izaug jauna laputu paaudze. Laputis izsūc augu sulu, augi tiek bojāti, un var sākt izplatīties arī citas slimības. Cukuru saturošā augu sula, ko laputis izsūc, iztekot pārklāj augus un var pievilināt citus mikroorganismus, kas var kaitēt jau tā skartajiem augiem.
Ar kukaiņiem jātiek galā savlaicīgi. Iespējams izmantot insekticīdus, taču nelielos dārzos speciālisti iesaka lietot dabiskus līdzekļus, tā teikt, no virtuves plaukta. Ir dzirdēts, ka kokakola, ko lieto kā brīnumlīdzekli pat kanalizācijas cauruļu tīrīšanai, noder arī cīņā ar laputīm. Tas tāpēc, ka šis dzēriens ir ļoti salds - uz glāzi kolas ir aptuveni 45 grami cukura. Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns iesaka izmantot cukurūdeni, ar saldo dziru kārtīgi apsmidzinot laputu skartos augus. Kukaiņu kājiņas salips, tās nevarēs pārvietoties un ēst, un aizies bojā. Īpaši labi šī metode darbojas, ja laputis skārušas rozes. Pēc pāris dienām gan būtu nepieciešams augus noskalot ar ūdeni, notīrot gan cukura slāni, gan bojā gājušos kukaiņus.
Augus var apsmidzināt arī ar ziepjūdeni, ķiploku uzlējumu, stipru pelašķu tēju. Labi, ja dārzā ir liela augu daudzveidība - dilles ar ziediem, kreses, kliņģerītes, kur mitināties mārītēm un citiem kukaiņiem, kas iznīcina laputis.