Taču, kamēr Lībijas ielas pārņēmuši līksmojošu nemiernieku pūļi un pasaules līderi sveic demokrātijas uzvaru, aizvien pieaug neskaidrība par patiesajiem M. Kadāfi nāves apstākļiem.
Izmeklēs nāves apstākļus
«Šķiet, ir kādas četras vai piecas atšķirīgas versijas, kā viņš nomiris,» CNN citēja ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroju. «Ir vismaz divi ar mobilajiem telefoniem filmēti videoieraksti, no kuriem vienā viņš redzams dzīvs, bet otrā - miris.»
69 gadus vecais bēguļojošais līderis ceturtdien uziets kādā notekcaurulē Sirtas pilsētā. NPP uzstāj, ka M. Kadāfi gājis bojā ceļā uz slimnīcu no cīņā gūtajiem ievainojumiem. Taču medijos pārraidītie videomateriāli mudina domāt, ka viņš nošauts. Sagūstītais līderis tajos redzams asiņojošs gavilējošu nemiernieku ielenkumā, kas pavērsuši ieročus pret M. Kadāfi galvu.
Arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs uzsvēris, ka video norāda, ka M. Kadāfi nošāvuši nemiernieki, un piebildis, ka šāds ārpustiesas nāvessods ir nepieņemams. Tas ekspertus dara bažīgus, vai līdz ar atbrīvošanos no M. Kadāfi varas Lībijai izdosies apturēt mēnešiem ilgo vardarbību un izveidot tiesisku, demokrātisku un mierpilnu valsti.
Kā ziņo BBC, reti kuru Lībijā satrauc, kā tieši gājis bojā gāztais vadonis, jo cilvēki eiforiskā pacilājumā jūsmo par atbrīvošanos no četras desmitgades ilgušās tirānijas.
Tikmēr ANO rosina izmeklēt M. Kadāfi nāvi. Arī mirušā vadoņa sieva vērsusies pie ANO, aicinot noskaidrot patiesību. Viņa slavēja vīra un savu bērnu drosmi un sauca tos par mocekļiem, kas uzdrīkstējušies stāties pretim ap 40 valstīm.
M. Kadāfi apbedīšana, kurai pēc islāma tradīcijām jānotiek pēc iespējas drīz, uz nenoteiktu laiku atcelta. «Es teicu, lai pāris dienu viņu patur saldētavā, lai ikviens zinātu, ka viņš ir miris,» Lībijas naftas ministru Ali Tarhuni citējis Reuters. Izskanējušas ziņas, ka M. Kadāfi varētu sadedzināt un pelnus izkaisīt jūrā, lai neļautu, ka viņa kapavieta kļūt par svētvietu.
Pasaule slavē tirānijas galu
Pasaules līderi norādījuši, ka līdz ar M. Kadāfi nāvi Lībijā aizsākas jauns posms, un solījuši atbalstu. «Tas Lībijas tautai iezīmē garas un sāpīgas nodaļas beigas,» uzsvēra ASV prezidents Baraks Obama. Francijas prezidents Nikolā Sarkozī slavēja tirānijas galu, un Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons mudināja pieminēt M. Kadāfi režīma upurus.
Krievija, kas asi kritizējusi NATO iejaukšanos Lībijā, nosoda M. Kadāfi nonāvēšanu. Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs aicinājis izmeklēt NATO rīcības likumību, jo ir versija, ka vadonis ievainots NATO uzlidojumā. Trīs opozīcijas partijas pat rosināja izteikt līdzjūtību Lībijas iedzīvotājiem par M. Kadāfi bojāeju, taču iecere nav guvusi parlamenta atbalstu, ziņo RIA Novosti.
Taču tuvs M. Kadāfi sabiedrotais Venecuēlas prezidents Ugo Čavess nekavējās nosodīt Lībijas vadoņa nonāvēšanu. Viņš, piesaucot Lībiju kā jauno «jeņķu pasauli», solīja, ka M. Kadāfi allaž tiks godāts kā moceklis.