Mēs visi esam lielā, pozitīvā šokā. Bijām dzirdējuši par Dziesmu svētku tradīciju Baltijas valstīs, taču nezinājām, pat nenojautām, ka tas ir tā – tik vērienīgi, pacilājoši un iedvesmojoši! Šis bija mūsu vislabākais ārzemju koncertbrauciens visā XXI gadsimtā, – saka Andrijs Fiktašs, pasaulē plaši pazīstamā Ļvivas Nacionālā akadēmiskā zēnu un vīru kora dziedātājs un vienlaikus administrators.
"Dziesmu svētkos sastapāmies ar izcilu, ilgi koptu koru kultūru. Tas ir sekošanas vērts paraugs. It sevišķi tāpēc, ka Krievijas okupācijas un genocīda laikā Ukrainas kultūra ir daudz zaudējusi," atzīst šī kora mākslinieciskais vadītājs diriģents Dmitro Kacals, priecājoties par Ukrainas Nacionālajam akadēmiskajam vīru un zēnu korim Dudaryk doto iespēju piedalīties Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos. Dudaryk bija vienīgie, kas tajos pārstāvēja Ukrainu. Viņu balsis piepulcējās vairāk nekā 14 tūkstošiem dziedātāju koru lielkoncertā Tīrums. Dziesmas ceļš Mežaparka Lielajā estrādē (6. jūlijā) neaizmirstamajā un dziļi simboliskajā brīdī, kad kopā tika dziedāta Ukrainas valsts himna.
Viesi no Ukrainas iekļāvās arī desmit dziesmu blokā, kas ar kulmināciju vainagoja noslēguma koncertu Kopā augšup. Neraugoties uz saspringto mēģinājumu grafiku un satraucošajām ziņām par masīvu Ļvivas bombardēšanu, Dudaryk paspēja Dziesmu svētku nedēļā sniegt arī solokoncertu Rīgas Domā (8. jūlijā) un uzstāties Vērmanes dārzā un Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā, pie viena pabaudot arī Baltijas jūras pludmali. "Mums pašiem arī ir jūra, taču tagad tā diemžēl ir mīnēta, sabojāta. Visas Melnās jūras kūrortpludmales ir bīstamas, jūrā stāv Krievijas karakuģi, raķešnesēji. Jūra ir apdraudēta pat tās otrā krastā, Bulgārijā, jo viļņi mīnas var aiznest visur," saka Andrijs.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 21.-27. jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!