Kurš bērns gan nav vēlējies, lai Ziemassvētku vecītis viņam uzdāvina jaunāko LEGO konstruktora komplektu? Gadu gaitā tie kļuvuši aizvien sarežģītāki un sarežģītāki (un arī krietni dārgāki), taču šīs rotaļlietas milzīgais pluss ir tas, ka nav jāaprobežojas ar to, ka salikts tas, kas uz attiecīgās kastes vāka uzzīmēts. Pēcāk to var izjaukt, ņemt no plaukta vecākus komplektus, izmantot to detaļas un ļaut pilnīgu vaļu fantāzijai.
Pēc tam kad 1958. gada 28. janvārī LEGO patentēja savu plastmasas klucīšu dizainu un konstrukciju (katram ir astoņi apaļi izvirzījumi, bet ķieģelīša iekšpusē trīs caurulītes, kas ļauj stingri savienot atsevišķas detaļas un pavisam vienkārši tās atvienot vienu no otras), sākās šī uzņēmuma uzplaukums. Nekā tāda gan droši vien nebūtu bijis, ja kompānijas dibinātājam Olem Kirkam Kristiansenam, kurš pēc profesijas bija galdnieks, vairākas reizes nebūtu nogājis greizi pamatbiznesā.
KRĒSLI UN KOKA PĪLE
Lai gan tolaik kompāniju vēl nesauca par LEGO, par šī uzņēmuma dibināšanas laiku var uzskatīt 1916. gadu, raksta All About History. Togad Kristiansens, kurš dzīvoja nelielajā Billundas pilsētiņā Dānijas dienvidaustrumos, iegādājās kokapstrādes darbnīcu un nelielu veikaliņu, ko iepriekšējais īpašnieks bija ierīkojis 1895. gadā. Krēsli, galdi, trepes, gludināmie dēļi – tāds bija galvenais piedāvātais sortiments. Kristiansens vecākais gan pats strādāja darbnīcā, gan apkalpoja klientus veikalā.
Bizness izrādījās itin ienesīgs, ļaujot šo to iekrāt nebaltām dienām. Bet tās pienāca diezgan drīz – 1924. gadā darbnīca, veikaliņš un dzīvojamā māja nodega līdz pamatiem. Ugunsgrēks bija sācies darbnīcā, aizdegoties skaidu kaudzei, bet vainīgie, visticamāk, bija Kristiansena dēli, kuri palaidņojušies ar sērkociņiem.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 27. janvāra - 2. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!