Latvijas valsts ir dibināta īstajā vietā – tieši te, kur kopš 1902. gada atrodas Nacionālā teātra ēka, kurā latviešu tauta realizēja savas pašnoteikšanās tiesības, proklamējot Latvijas Republiku, sešus gadus pirms ēkas uzcelšanas, 1896. gadā, notika viens no XIX gadsimta nozīmīgākajiem notikumiem latviešu kultūrvēsturē – Latviešu etnogrāfiskā izstāde. Tas bija skaidrs un nepārprotams latviešu pieteikums pēc vietas līdzās citām nācijām kultūras un saimniecisko sasniegumu ziņā, kā arī latviešu versija par savu vēsturi.
Atceroties 120. gadadienu kopš šā notikuma, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 26. oktobrī savās pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32 ("Saktas mājā") atklāja izstādi Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde, kā arī atvēra sadarbībā ar apgādu Neputns tapušo grāmatu Latviešu etnogrāfiskā izstāde 1896. Šajā "izstādē par izstādi" pēc iespējas saglabāta 1896. gadā piedāvāto tēmu struktūra un izstādes veidotāju saliktie satura akcenti. Te ir apskatāms arī izstādes makets, deviņas īsā laikā uzceltās mājas tikai pusotru mēnesi ilgam pasākumam, pēc kura tās tika nojauktas. Kā jau XXI gadsimta izstādē, te uz skārienjutīgā ekrāna katram apmeklētājam ir iespēja izveidot pašam savu Latvijas izstādes modeli, ieliekot arī tās vērtības, kuras latviešiem pirms 120 gadiem nebija aktuālas, bet šodien mums ir – piemēram, sportu ar Porziņģi priekšgalā.
Visu rakstu par vērienīgo izstādi lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!
120 gadu sens latviešu pašiņš
Nacionālais vēstures muzejs "izstādē par izstādi" rāda XIX gadsimta lielāko latviešu reprezentācijas pasākumu un piedāvā katram
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.