Japānas Nacionālās drošības koncepcijas pārskatīšana pagājušā gada nogalē nebija negaidīta – šāda iespēja tika apspriesta jau vairākus gadus, un iepriekš tika sperti arī vairāki praktiski soļi, kas liecināja par gaidāmo atteikšanos no tikai pašaizsardzības spēkiem, kuriem valsts konstitūcijā noteikti dažādi ierobežojumi. Piemēram, šīs nedēļas vidū Japānas premjerministra Fumio Kisidas vizītes laikā Lielbritānijā bija paredzēta Tokijas un Londonas aizsardzības pakta parakstīšana. Pakta oficiālais nosaukums ir Savstarpējās piekļuves līgums (Reciprocal Access Agreement, RAA), un tas – atšķirībā no līgumiem, kas koordinē militāro sadarbību starp Japānu un ASV, – paredz vienādas abu pušu tiesības un iespējas aizsardzības jomā. "Atšķirībā no Līguma par bruņoto spēku statusu (Status of Forces Agreement) starp Japānu un Amerikas Savienotajām Valstīm, kura pamatā ir pieņēmums, ka ASV spēki ilgstoši uzturēsies Japānā, RAA vienlīdzīgi un abpusēji attieksies uz abām valstīm," raksta Japānas izdevums Yomiuri Shimbun. Izdevums atgādina, ka gandrīz analogu paktu Japāna jau ir noslēgusi ar Austrāliju, kā arī uzsver, ka konkrētā pakta noslēgšanas galvenais iemesls ir Tokijas un Londonas "vienotais satraukums par Krievijas agresiju Ukrainā un Ķīnas hegemoniskajām tieksmēm".
Nedaudz vēlāk paredzētas arī vēsturē pirmās Japānas un Indijas kopīgās militārās mācības. No 16. līdz 26. janvārim mācības, kas vērstas pret "Ķīnas augošo ietekmi reģionā", rīkos abu valstu gaisa kara spēki (aviācija), un jau pati iespēja Tokijai piedalīties šādās mācībās ir tiešs izmaiņu rezultāts valsts pamatlikumos. Japānas aizvien vērienīgākā sadarbība – gan ekonomiskā, gan politiskā un tagad arī militārā – ar Indiju, kura šogad ir arī G20 jeb pasaules divdesmit ekonomiski nozīmīgāko valstu apvienības prezidējošā valsts, ir vēl viena nozīmīga Tokijas ārpolitiskā prioritāte.
FORMULA PĒCKARA JAPĀNAI
Ne tikai minētie, bet arī virkne vēl citu Japānas lēmumu un plānu uzskatāmi liecina par Tokijas kā vērā ņemama militāra spēka atgriešanos pasaules arēnā. Japāna, jāatgādina, ir valsts (patiesībā būtu jāsaka valsts–civilizācija) ar teritoriju, kas ir pusotru reizi lielāka nekā Lielbritānija, un ar gandrīz 125 miljoniem iedzīvotāju. Tā ir valsts ar nomināli trešo, bet pēc pirktspējas ceturto lielāko ekonomiku, kā arī viena no tehnoloģiski attīstītākajām (tajā skaitā arī militāro tehnoloģiju ziņā) valstīm pasaulē.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 13. - 19. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!