Kā vēsta Krievijas plašsaziņas līdzekļi, oficiālais Eritrejas prezidenta vizītes iemesls Maskavā bija viedokļu saskaņošana pirms šā gada jūlijā gaidāmā otrā samita Krievija–Āfrika. Taču dažādu detaļu saskaņošanai valsts vadītāja klātbūtne pavisam noteikti nav obligāta, turklāt jāatceras, ka Isajass Afvorki ārvalstu vizītēs dodas reti un tikai nozīmīgu iemeslu dēļ. Kā norāda Krievijas izdevums Vzgļad – tas, ka Maskavā Afvorki tikās ar virkni augstu amatpersonu, kā arī aizvadīja sarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, liecina par to, ka samita piesaukšana bija tikai formalitāte un patiesībā spriests par abu valstu divpusējo attiecību attīstīšanu.
Šīs attiecības, kā uzskata izdevums, var izrādīties ļoti nozīmīgas Krievijas klātbūtnes palielināšanai Āfrikā. Konkurēt (vai saskaņot plānus) Maskavai gan nāksies ar Pekinu, kura tieši tāpat izrāda lielu interesi par Eritreju. Kādēļ šāda interese? Jo mazā Āfrikas valsts ne tikai atrodas stratēģiski nozīmīgā vietā Sarkanās jūras piekrastē (valsts nosaukums tulkojumā no grieķu valodas nozīmē nedaudz pārveidotu "Sarkanā jūra"), bet arī konsekventi īsteno antirietumniecisku politiku. Tostarp Eritreja kopš Krievijas agresijas Ukrainā sākuma ir bijusi viena no tiešām nedaudzajām valstīm (līdztekus Baltkrievijai, Ziemeļkorejai un Sīrijai), kura Apvienoto Nāciju Organizācijā balso pret visām Krievijas agresiju nosodošajām rezolūcijām. Savukārt valsts autoritārais līderis Afvorki lielā mērā savas biogrāfijas dēļ tiek uzskatīts par gana nozīmīgu politiķi visas Āfrikas mērogā.
NO VĒSTURES LĪDZ DIKTATŪRAI
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 9. - 15. jūnija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!