30. aprīlī aprit kārtējais trīs mēnešus ilgais periods, kura laikā ir spēkā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Covid-19 uzliesmojuma dēļ izsludinātais ārkārtas stāvoklis pasaules veselības aprūpē. Tas ir noteikts kopš 2020. gada janvāra, regulāri tiek pagarināts ik pēc trim mēnešiem, un nav gandrīz nekādu šaubu, ka tiks pagarināts arī šoreiz. Tieši tāpat saslimstība ar Covid-19 kopš 2020. gada sākuma tiek uzskatīta par pandēmiju, un joprojām nav nekādu vērā ņemamu pazīmju, kas liecinātu, ka šis apzīmējums varētu tikt atcelts vai kaut vai samazināts līdz epidēmijas līmenim.
Tai pašā laikā lielākā daļa pasaules valstu ir atcēlušas gandrīz visus Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus (visbiežāk spēkā palikuši vienīgi atsevišķi ierobežojumi veselības aprūpes sistēmas ietvaros, piemēram, prasība valkāt sejas maskas ārstniecības iestādēs). Arī pati slimība vairs netiek uztverta kā ārkārtīgi bīstama un nāvējoša, bet gan tikai kā viens no elpceļu slimību veidiem, ar kura uzliesmojumiem ir jārēķinās, taču ne vairāk. Tāpat Covid-19 kā tēma lielā mērā pazudusi no sabiedrības uzmanības loka un no medicīnas lauka pārcēlusies uz politiskām vai pat ģeopolitiskām diskusijām.
ĀRKĀRTAS STĀVOKLIS
Kamdēļ PVO, ņemot vērā visu iepriekšminēto, tomēr joprojām uzskata Covid-19 par pandēmiju, kā arī nešaubās, ka pasaules veselības aprūpē ir jāsaglabā ārkārtas stāvoklis?
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 28. aprīļa - 4. maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!