Ja uz pēdējo nedēļu notikumiem raugās hronoloģiskā secībā, problēmas oficiāli sākās šā gada 10. martā, kad ASV Kalifornijas pavalsts Finanšu aizsardzības departaments paziņoja par valsts 16. lielākās bankas Silicon Valley Bank (SVB) bankrotu. Tas kļuva par lielāko kādas finanšu organizācijas bankrotu ASV kopš Washington Mutual Bank "aiziešanas" 2008. gadā. SVB bankrots pašsaprotami nonāca visas pasaules finanšu preses uzmanības centrā, un nekavējoties tika vilktas paralēles ar Bear Stearns bankrotu 2008. gada pavasarī. Tas, jāatgādina, kļuva par tā brīža lielās finanšu krīzes priekšvēstnesi. Toreiz par šo bankrotu un tā izraisītajām problēmām tika ātri aizmirsts, kamdēļ problēmas vērsās plašumā. Tas noveda jau pie Lehman Brothers krišanas un iespaidīgas finanšu krīzes.
Atgriežoties tagadnē, jāpiezīmē, ka faktiski pirmā pēdējo nedēļu "aizgājēja" bija cita Kalifornijas banka – Silvergate Bank (SB), kura 8. martā paziņoja par pašlikvidēšanos. SB specializējās darījumos ar kriptovalūtām, un, lai arī tās aktīvi bija Savienoto Valstu mērogiem salīdzinoši nelieli – 12 miljardi ASV dolāru –, tā bija viena no lielākajām bankām ASV, kas specializējās šādos darījumos, kā arī kriptovalūtu biržas Binance US partnere.
REĢIONĀLO BANKU PROBLĒMAS
SVB savukārt orientējās uz jaunuzņēmumu atbalstīšanu. Tā bija zināma arī aiz ASV robežām, un tās aktīvu kopējā vērtība bija 209 miljardi dolāru. Turklāt, kā vēsta aģentūra Reuters, apdrošināta nebija lielākā daļa SVB depozītu jeb ap 175 miljardiem ASV dolāru.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. - 30. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!