Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Sestdiena, 11. janvāris
Smaida, Franciska

UNESCO aicina palielināt atbalstu atmiņas institūciju darbībai dokumentārā mantojuma saglabāšanā

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) aicina palielināt atbalstu atmiņas institūcijām, kas patlaban fiksē un saglabā informāciju par koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmiju, informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Kitija Balcare.

Covid-19 pandēmija ieies jaunāko laiku vēsturē kā viena no smagākajām ārkārtas situācijām sabiedrības veselības jomā, un reakcija uz to nonāks nākotnes vēstures grāmatās, pauž UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Kitija Balcare.

Tādēļ jau šobrīd atmiņas institūcijas, tostarp nacionālie arhīvi, bibliotēkas, muzeji, kā arī izglītības un pētniecības iestādes, fiksē pieņemtos lēmumus un aktivitātes, saglabājot informāciju, kas nākamajām paaudzēm ļaus izprast pandēmijas apjomus un tās ietekmi uz sabiedrību. Uzsverot šo svarīgo atmiņas institūciju lomu, UNESCO aicina valstis palielināt atbalstu atmiņas institūciju darbībai dokumentārā mantojuma saglabāšanā.

"Šobrīd dokumentārais mantojums ir svarīgs resurss, kurš sniedz vēsturisko perspektīvu par to, kā valstu valdības un iedzīvotāji, kā arī starptautiskā sabiedrība pagātnē ir risinājušas līdzīgas pandēmijas. Vienlaikus ieraksti ar cilvēces radošuma izpausmēm, kuri veido ievērojamu daļu dokumentārā mantojuma, ir avots sabiedrības kopībai un izturībai," skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Komunikāciju un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane.

UNESCO programma Pasaules atmiņa, kuras mērķis ir apzināt un saglabāt pasaules dokumentāro mantojumu, un 2015. gada ieteikums par dokumentārā mantojuma saglabāšanu un piekļuvi tam, tostarp digitālā, ir veids, kā UNESCO ir gatavs atbalstīt dalībvalstis, kuras vēlās saglabāt dokumentārās liecības par pandēmijas norisi un ietekmi.

UNESCO nosauc, kas ir četras galvenās jomas, kurās nepieciešama dalībvalstu, atmiņas institūciju un sabiedrības atbildība, reaģējot uz Covid-19 un iespējamām pandēmijām nākotnē. To pamatā ir dokumentāra mantojuma izglītojošā, sociālā, zinātniskā un mākslinieciskā vērtība.

UNESCO iesaka pastiprināt nacionālo un starptautisko sadarbību dokumentārā mantojuma pieejamības un saglabāšanas veicināšanā. To veic gan UNESCO programmas Pasaules atmiņa nacionālās un reģionālās komitejas, gan UNESCO kopā ar saviem sadarbības partneriem, kuru skaitā ir Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (IFLA), Starptautiskā arhīvu padome (ICA), Starptautiskais kultūras vērtību saglabāšanas un restaurācijas pētniecības centrs (ICCROM), Starptautiskā Muzeju padome (ICOM) u.c.

Dalībvalstīm katastrofu riska samazināšanai un pārvaldībai būtu arī jāpalielina ieguldījums dokumentārā mantojuma saglabāšanā un pieejamībā. Daudzu atmiņas institūciju darbība ir atkarīga no sabiedrības atbalsta, tādēļ aicinājums "paliec mājās" rada ievērojamus zaudējumus, un nākotnē to darbībai būs nepieciešams papildu finansiālais atbalsts. Ir apsveicami, ka atmiņas institūcijas par spīti šai ārkārtas situācijai izrādījušas izturību, turpinot darbu un piedāvājot sabiedrībai izmantot bezmaksas tiešsaistes materiālus. Tām jāpiešķir gan tiesības, gan resursi, lai tās spētu līdzdarboties šīs krīzes dokumentēšanā.

Organizācija arī pauž, ka ir svarīgi, lai atmiņas institūcijas kļūtu pieejamākas pētniekiem, politikas veidotājiem, mediju pārstāvjiem, zinātniekiem un sabiedrībai kopumā, jo to uzglabātajās pagātnes liecībās ir iespējams rast atbildes, kāda rīcība sekojusi citās līdzīgās ārkārtas situācijās un kādu ietekmi tās atstājušas uz sociālekonomiskiem, politiskiem un kultūras procesiem kopumā.

Tāpat indivīdi, politikas veidotāji un zinātniskā kopiena tiek aicināta novērtēt atmiņas institūciju glabāto dokumentāro liecību daudzveidību. Arhīvi, bibliotēkas un muzeji glabā uzticamu un kvalitatīvu informāciju, tādēļ tiem ir potenciāls stāties pretī pieaugošajai dezinformācijai, ievācot, kataloģizējot un izplatot faktos balstītu, zinātnisku informāciju un sniedzot izvērtētu skatījumu. Tieši atmiņas institūciju ievāktais materiāls un interpretācijas veidos priekšstatu par koronavīrusa pandēmiju nākamajām paaudzēm. 

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina attālinātā formātā iepazīties ar programmas Pasaules atmiņa starptautiskajā un nacionālajā reģistrā iekļautajām nominācijām no Latvijas:

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja