Priekšlasījumi un diskusijas veidos informācijas platformu Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas pasākumam – izstādei 1914, kas būs veltīta Pirmā pasaules kara simtgadei.
Šodien, uzsverot 20. gadsimta vēstures komplicētos izklāstus un interpretācijas, būtiski ir pievērsties gadsimta sākuma situācijai pirms Pirmā pasaules kara, lai varētu apzināt sasniegumus Eiropā pirms 1914. gada, novērtēt zaudējumus kara laikā, kā arī, nepretendējot uz absolūtās patiesības izklāstu, rekonstruēt notikumus un to radītās sekas.
Karš kā kultūras mantojuma iznīcināšanas faktors vēl nebijušos apmēros izpostīja pilis, muižas, baznīcas, arhitektūras ansambļus un vēstures pieminekļus (t. sk. interjerus, unikālus mākslas priekšmetus). Pirmais pasaules karš bija vecās Eiropas kultūras zaudējumu laiks, ko vēlāk atgūt vairs nebija iespējams. Karš vienlaicīgi izraisīja arī garīgo vērtību sabrukumu, ko nomainīja jau cita attieksme un filozofija. Franču rakstnieks Marsels Prusts šo laikmetu raksturoja ar terminu "baznīcu nāve".
Konferencē tiks apspriestas Pirmajā pasaules karā zaudēto kultūras vērtību ģeogrāfiskās un hronoloģiskās robežas, kara zaudējumu konsekvences nāciju veidošanās posmā Eiropā, tas, kāds ir kara mantojuma atspoguļojums un kultūras atmiņas veidošana šodien, kā arī citi jautājumi.
Konferencē piedalīsies speciālisti no Vācijas, Francijas, Krievijas, Ungārijas, Lietuvas, Latvijas.
Konferences programma šeit:
Ieeja konferencē ir bez maksas