Tigrans Hamasjans ir viens no ievērojamākajiem un savdabīgākajiem savas paaudzes mūziķiem, kurš vienlīdz ērti jūtas tur, kur krustojas džezs, laikmetīgā, tautas un rokmūzika. Tam liecība ir arī mūziķa sekotāji – gan koncertzālēs, gan pārcilājot ierakstus veikalu plauktos iespējams sastapt kā džeza karsējus, tā zvērinātus progresīvā roka un metālmūzikas entuziastus.
Kā savulaik rakstījis britu laikraksts The Guardian:
"Viņš ir šī brīža karstākais džeza pianists, kuram patīk visu apvērst kājām gaisā. Vienalga, vai runa ir par bībopu, trešmetālu vai dabstepu. Taču skaidrs, ka viņa sirds mīt dzimtās zemes Armēnijas tautas mūzikā."
Gjumri dzimušais mūziķis auga mājās, kas bija pilna mūzikas. Tēvs klausījās rokmūziku, bet tēvocis bija liels džeza cienītājs. Spēļmantiņu vietā Tigrans taustījās pēc klavierēm un kasešu atskaņotāja un jau trīs gadu vecumā pēc dzirdes centās spēlēt The Beatles, Luija Ārmstronga, Led Zeppelin un Black Sabbath skaņdarbus. Togad arī sākās Tigrana gaitas mūzikas skolā, kas turpinājās Erevānā, kad uz turieni ģimene pārcēlās gadus vēlāk. Tur vieni otriem sekoja atklāsmes, iepazīšanās un panākumi. Džeza iepazīšana pa īstam, atskārsme par neaptveramo un nepelnīti aizmirsto armēņu tautas mūzikas mantojumu, dalība Pirmajā Starptautiskajā Erevānas džeza festivālā, iepazīšanās ar Čiku Korea, Avīšaju Koenu (Avishai Cohen) un citiem turpat divus gadus vēlāk, un sekojošie koncerti vairākos džeza festivālos Eiropā. Lai bērniem nodrošinātu labākas izglītības iespējas mākslā, Hamasjanu ģimene 2003. gadā pārcēlās un dzīvi Losandželosā, kad Tigrans ieguva arī Labākā pianista balvu prestižajā Montro džeza festivālā. ASV viņš gan studēja mūziku, gan aktīvi muzicēja dažnedažādos sastāvos ar izciliem turienes mūziķiem un komponēja.
Savus pirmos ierakstus franču izdevniecības Plus Loin paspārnē T. Hamasjans izdeva kā vairāku mūziķu sastāvu vadītājs, taču jau drīz, 2011. gadā, klajā nāca arī viņa pirmais solo albums A Fable ar viduslaiku armēņu fabulistu iedvesmotām un aptuveni sešu gadu laikā tapušām oriģinālkompozīcijām. Nepametušam muzicēšanu vairākos paplašinātos sastāvos un pat izdodot daudzuprāt izcilo ierakstu Shadow Theater, Tigrans pirms aptuveni astoņiem gadiem savu pazīšanos ar komponistu Stīvu Reihu nostiprināja gluži formāli – viņš kļuva par komponista vadītās izdevniecības Nonesuch mākslinieku. Klajā nāca albums Mockroot, kas, mūziķa paša vārdiem, "vairāk izklausās pēc elektroakustiska armēņu roka trio nevis ierindas džeza trijotnes", taču atnesa viņam Echo jeb vācu Grammy balvu kā Gada ārvalstu klaviermūzikas albumam.
"Man ir svarīgi radīt skaistu melodiju un tas ir pamatu pamats, taču – ko iesākt ar šo melodiju, ņemot vērā, ka tautas mūzikas radīšanas laiks ir beidzies, ir vissvarīgākais uzdevums [..] Kad improvizēju, izmantoju armēņu muzikālo vārdnīcu, taču to darīt iemācījies esmu ar bībopa palīdzību," par savu pieeju muzicēšanai saka pats T. Hamasjans. Un tas ir dzirdams 2017. gadā klajā nākušajā solo albumā An Ancient Observer. Atgriezies uz pastāvīgu dzīvi dzimtajā Armēnijā, viņš veltīja laiku nesteidzīgai apkārtnes vērošanai un šī albuma materiāla radīšanai.
"Kad skatos pa logu, redzu biblisko Araratu ar sniegoto virsotni, elektrības vadus, kas šo ainavu šķeļ, redzu satelītantenas gan pie aizvēsturisku, gan mūsdienu celtņu fasādēm, dūmus kāpjam debesīs no veciem skursteņiem un tur jaucamies ar lidmašīnu atstātajām astēm. Redzu, kā sadzīvo dieva dotā aizgājība, daba ar mūsdienu cilvēces sasniegumiem," par albumā tverto noskaņu teicis autors.
Aizvadīto, tostarp pandēmijas gadu laikā Tigrans Hamasjans dzimtajai Gjumri veltījis introvertu solo ierakstu, kā arī ar kolēģiem ierakstījis džeza standartu interpretācijas, kas apkopotas platē Standart, un ar trio biedriem kontrabasistu Evanu Marienu (Evan Marien) un bundzinieku Arturu Hnateku (Arthur Hnatek) iemūžinājuši oriģinālmūzikas programmu The Call Within, kuru novembrī mūziķi atskaņos arī Rīgā.
"Vārdos neizteicamas ilgošanās sekundes, zemapziņas atklāsmes, bet visvairāk – prieks, piepilda visu ķermeni brīdī, kad bez kāda īpaša iemesla pasaulē dzimst mākslas darbs, dzejolis vai melodija. Bez cita iemesla kā tā, lai cilvēce sev atklātu neredzamo – dievišķo noslēpumu," albumu vārdos tomēr aprakstīt centies tā autors Tigrans Hamasjans.
Biļetes uz Tigrana Hamasjana trio koncertu 10. novembrī Hanzas peronā nopērkamas Biļešu paradīzes tirdzniecības tīklā.