Austriešu mākslinieka Heinca Franka (1939–2020) skulptūra Pūķdegunradzis pēc būtības ir degunradzis jeb otrādi parāda šķietami ierobežotas arhitektoniskās vides potenciālu atbrīvot kustību un ļauties fantāzijai.
Objekts pērn tapa pēc RIBOCA pasūtījuma un tika izstādīts Andrejsalā biennāles izstādē viss reizē zied. Šis Heinca Franka darbs sākotnēji parādījās kā zīmējums 1978. gadā mākslas darbu sērijā DER HINTERGRUND SEI ICH, TIERE IM EIGENENEN ANDEREN ZUSAMMENHANG MIT ARCHITEKTUR, taču pirmo reizi tika pārveidots par reālu vides objektu tikai 2020. gadā Rīgā.
Šī pilsētvides elementa vienīgais mērķis ir atpūta, jo Heinca Franka instalācija iecerēta kā pūķa un degunradža formas rotaļu telpa – brīva un publiski pieejama zona, kurā bērni var iesaistīties un atklāt sevi pasaulei. Vienlaikus skulptūra ir abstrakta un iesaistoša jebkura vecuma vērotājam, jo tajā iekodētie mākslinieka vēstījumi piedāvā vairākus interpretācijas līmeņus. Blakus skulptūras astei parādās Heinca Franka daiļradē regulāri izmantotais cauruma motīvs, ko mākslinieks uzskata par sākumu un galu, bet dzīvi – par to, kas notiek pa vidu.
"Mana māksla ir telpa starp iekšupvērsto tukšumu un uz ārpusi vērsto iekšpusi," viņš teicis, raksturojot savu uz āru izvērsto degunradzi. Darbs ir aplūkojams LU Botāniskajā dārzā Rīgā, Kandavas ielā 2. Vasarā dārzs apmeklētājiem ir atvērts katru dienu no plkst. 10 līdz 21.
Heincs Franks aizgāja mūžībā 81 gada vecumā, divas dienas pēc RIBOCA2 atklāšanas, tādējādi šis ir viņa pēdējais īstenotais darbs. Objektu Rīgas pilsētai ir dāvinājis Büro Heinz Frank un galerija LambdaLambdaLambda (Priština, Brisele).
Seko līdzi aktuālajam arī notikumam veltītajā Diena.lv sadaļā!