Šī pamācība man lika domāt - kādēļ par cilvēka ādu neviens tā neraksta. Proti, ka ar laiku tā tikai uzlabo savu izskatu. Lai cik nu pareizi cilvēks nerūpētos par savu personīgo ādu, reti kurs uzdrošināsies apgalvot, ka ādas izskats tikai uz labojas ilgākā periodā.
Lai ko arī cilvēki neapgalvotu, neviens par vecuma tuvošanos īpaši nepriecājas. It īpaši sievietes, kurām vecums viennozīmīgi saistās ar jaunības skaistuma zaudēšanu. Tieši sieviešu ķermeņa daļas uzskatāmi uzrada vecuma tuvošanos. Jau ap 35-40 gadiem varat sagaidīt modes dizaineru ieteikumus nešūt tērpus bez piedurknēm, jo rokas pirmās nodot to, ka tev vairs nav 25. Krūtis, zaudējušas elastību, grūtniecības izstaipīta āda ap vidukli, grumbains kakls un ādas krokas uz muguras - tas viss nāk savu kārtu, ieteicami slēpjams un ar apģērba palīdzību piekoriģējams.
Bet dāņu modes dizainere Karoline Kjedtoft domā savādāk, un performancē 86/77/96, kas notika DogA (Dizaina un Arhitektūras centrs Oslo) pagājušajā nedēļa viņa rādīja 80-90 gadus vecas sievietes, kuru tērpi bija modelēti tā, lai nevis slēptu manis pieminētās vecuma pazīmes, bet tieši otrādi - lai uzrādītu tās un pierādītu, ka sieviete ir skaista jebkurā vecumā.
Plašajā telpā tika uzstādīts postaments, kas atgādināja «mēli», uz kuras tradicionāli tiek demonstrētas modes. Uz tā stāvēja kundzes, melnajās mazajās vakarkleitās, sapostas un ļoti nopietnas. Vecākajai no viņām - 87 gadi. Veicot uzmērījumus, Karoline ir konstatējusi, ka 80 gadus vecas kundzes ķermeņa proporcijas ir 88/77/96 (krūtis, viduklis, gurni), un modeles tika atrastas tepat Oslo. (Kopenhāgenā modelētāja izmantoja citas modeles.)
Performance notika tikai 10 minūtes, un tad kundzēm ļāva atpūsties, un tad sāka no jauna. Es paliku visas trīs piegājienus un redzēju, kā vecās sievietes ar apbrīnojamu drosmi un mieru demonstrēja dziļi piegrieztos vakartērpus pilnīgi svešiem cilvēkiem. Un cik skaistas tās sievietes bija.
Blakus telpā DogA ir lieliska universālā dizaina izstāde, (par to stāstīšu nakamreiz), šīs izstādes ietvaros viens no žūrijas īpaši atzīmētiem darbiem ir LABYRINT DEVELOPMENT AS radītais ACTIVE ROLLATOR, kas ir tādi kā stumjami ratiņi, ar kuru palīdzību vecāki cilvēki atvieglo savu pārvietošanos, un kuru viena no galvenajām funkcijām ir - iepirkuma rati. ROLLATOR dizains ir modīgs - plūdlīniju formas, un ir iespējams tos pasūtīt ne tikai tradicionālajā melns/pelēks variantā, bet arī koši dzeltenus.
Gan akcija 86/77/96, gan skandināvu universālā dizaina risinājumi veciem cilvēkiem stāsta par to, ka attieksmi pret vecumu nosaka sabiedrības uzskati. Cik ļoti sabiedrība rūpējas par sevi. Jo vecie cilvēki - tā ir mūsu nākotne. Mēs visi tur būsim. Un gribētos tā skaisti būt - laikā, kad visi saprot, ka dizaina pamatuzdevums ir uzlabot dzīvi. Katra cilvēka dzīvi. Nevis tikai to, kas ir jauni, skaisti un bagāti.
Noderīgas saites