Ekspozīcija apkopo vairāk nekā 250 darbu, kurus radījuši 65 autori. Šis projekts ir unikāls ar to, ka visi izstādītie darbi šogad tika uzdāvināti Pompidū centram jeb Francijas Nacionālajam modernās mākslas muzejam un papildinājuši tā krājumu.
Ieceri īstenojis Krievijas uzņēmēja un mecenāta Vladimira Potaņina labdarības fonds. Mākslas darbus Pompidū centram dāvinājuši gan Krievijas ievērojamākie kolekcionāri, gan paši mākslinieki un viņu pēcnācēji.
Pompidū centrs ir viens no nozīmīgākajiem modernās un laikmetīgās mākslas muzejiem pasaulē. Dāvinājuma idejas autori uzskata, ka šī iniciatīva veicinās XX gadsimta otrās puses Krievijas un bijušās PSRS mākslinieku daiļrades atpazīstamību pasaules mērogā.
Viena no projekta idejas autorēm un izstādes kuratorēm Maskavas Multimediju mākslas muzeja vadītāja Olga Sviblova uzsver, ka ārzemēs ir labi pazīstams krievu avangards (tas vēsturiski ir bijis labi pārstāvēts Pompidū centrā ar Larionova, Gončarovas, Kandinska, Šagāla darbiem), savukārt par padomju perioda un Krievijas laikmetīgo mākslu pasaulē gandrīz nekas nav zināms. Tādējādi rūpīgi atlasīto, sarežģīto Francijas muzeju fonda noteikto ekspertīzes procesu izgājušo darbu iekļūšana Pompidū centra krājumā ir nevis zaudējums, bet liels ieguvums krievu kultūrai, apgalvo Olga Sviblova.
Pompidū centra direktors Bernārs Blistēns uzskata, ka šis ir ļoti tālredzīgs solis, kas ļauj iekļaut krievu mākslinieku sniegumu pasaules mākslas kontekstā. Tas ir daudz svarīgāk nekā satriekt un pārsteigt ar vienu izstādi. Pašlaik Pompidū centrs var lepoties ar pilnu XX gadsimta krievu mākslas spektru, kurš aptver visus nozīmīgākos virzienus un to pārstāvjus.
Pateicoties dāvinājumam, Pompidū centra kolekcijā ierakstīti daudzu slavenu mākslinieku vārdi, to vidū ir grupa AES+F, Jurijs Alberts, Sergejs Bugajevs-Āfrika, Ēriks Bulatovs, Dmitrijs Gutovs, Vadims Zaharovs, Konstantīns Zvezdočotovs, Iļja un Emīlija Kabakovi, Vitālijs Komars un Aleksandrs Melamids, Andrejs Monastirskis, Valerijs Košļakovs, Oļegs Kuļiks, Igors Makarevičs un Jeļena Jelagina, Vladislavs Mamiševs-Monro, Boriss Mihailovs, Timurs Novikovs, Boriss Orlovs, Pāvels Peperšteins, Dmitrijs Prigovs, Oskars Rabins un daudzi citi.
Informācija par izstādi: https://www.centrepompidou.fr/