Šī gada izdevumu varētu raksturot ar mākslinieces Lindas Bolšakovas vizuālās esejas ideju un nosaukumu Aizsargreakcijas, uzsverot paradoksalitāti un pretrunu līdzāspastāvēšanu, dažādu kultūras nozaru krustpunktus un pārklāšanos, izjautājot vizuālās mākslas robežas un saistību ar citām jomām. Atklājot aizsargreakcijas kā jaunu naratīvu un attiecību meklējumus.
Gadagrāmatas tekstu autori ir gan vizuālās mākslas, gan citu humanitāro jomu speciālisti, un līdzās Latvijas autoriem izdevumā iekļauti arī Lietuvas, Igaunijas un Ukrainas pētnieku teksti. Pievēršoties mākslas un politikas mijiedarbībai, gadagrāmatā no vairākām perspektīvām apskatīta mākslas ideoloģiskā, institucionālā un kultūrpolitiskā autonomija, kā arī radoša darba un sociālās drošības sistēmiski nestabilās attiecības, piedāvājot ieskatu Baltijas laikmetīgās kultūras un sabiedriski nozīmīgu norišu paralēlēs. Reaģējot uz mākslas pasaulē aktuālām diskusijām, gadagrāmatā ietvertas arī tādas tēmas kā māksla un ekoloģija, kultūras un labbūtības attiecības, kā arī mākslas izglītība. Kuratoriālo prakšu vēstures analīzi izdevumā turpina kuratore un mākslas pētniece Maija Rudovska. Savukārt atkāpjoties no ierastā formāta, izdevumā publicēta arī mākslas vēsturnieces Antras Priedes saruna ar gleznotāju Andri Eglīti.
WunderKombināts III, tāpat kā abi iepriekšējie, veidots kā selektīvs Latvijas vizuālajā mākslā un laikmetīgajā kultūrā nozīmīgu norišu un jautājumu neakadēmisks tvērums, līdzsvaroti savijot redakcijas redzējumu un autoru pētnieciskās intereses. Kā būtisku paturot perspektīvu un domapmaiņas starpdisciplinaritāti un tiecoties iespējami daudzpusīgi kontekstualizēt mākslas attīstību lokāli un reģionāli nozīmīgu kultūras un sociālpolitisko procesu ietvarā. Pārmaiņas skārušas izdevuma ārējo veidolu – WunderKombināts III pie lasītājiem nonāks ar jaunu vizuālo identitāti, kuru veidojusi dizainere Anete Krūmiņa.
Izdevumā publicēti Maijas Rudovskas, Antras Priedes/Andra Eglīša, Robertas Atrastes, Egles Grebļauskaites, Airi Trīsbergas, Arta Sveces, Anastasijas Omeļaņukas, Ingas Surguntes un Ievas Laubes teksti un Lindas Boļšakovas vizuālā eseja. Izdevumu WunderKombināts III. Latvijas mākslas gadagrāmata 2024 izdod biedrība Wunder Kombinat, redaktores – Laura Brokāne un Elīna Ķempele. Gadagrāmatas dizainu veidojusi Anete Krūmiņa, izdevums iespiests Jelgavas tipogrāfijā.
Gadagrāmata tirdzniecībā būs pieejama pēc 20. decembra. Pirmoreiz par īpašu cenu to varēs iegādāties atklāšanas pasākumā.
Gadagrāmatas iznākšanu 2025. gada janvārī papildinās sadarbībā ar literatūras un kultūras žurnālu Punctum veidota interviju un podkāsta sarunu sērija, dažādās perspektīvās izvēršot vairākas no izdevumā ietvertajām tēmām – mākslas autonomija un cenzūra, kultūras un sabiedrības labbūtības mijattiecības un starptautiski nozīmīgu teorētisko diskursu un terminu lokalizēšana.
Projektu organizē kultūras organizācija Wunder Kombinat (WK), kurā apvienojušies vairāki Latvijas kuratori, pētnieki un producenti. WK uzmanības centrā ir Latvijas mākslas vide – tās pētniecība, atbalstīšana un popularizēšana vietējā un starptautiskā mērogā, meklējot plašākas kopsakarības Austrumeiropas un Ziemeļvalstu reģiona kontekstā, kā arī izceļot un veicinot sociālkritiskas mākslinieciskās prakses.