Izstāde Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs pirmo reizi tika atklāta 2018. gadā Orsē mākslas muzejā Parīzē. Kuratora Rodolfo Rapeti (Rodolphe Rapetti) vadībā tā aicināja iepazīt simbolismu Baltijas mākslā no 19. gadsimta 90. gadiem līdz 20. gadsimta 30. gadiem. Izstāde kļuva par vienu no lielākajiem Latvijas reprezentācijas notikumiem Baltijas valstu simtgadē, un nu tā skatāma Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM).
LNMM izstādes katalogs turpina kopīgo ieceri ar nosaukumu Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā. Kataloga ievadā lasāmi vairāku autoru raksti par Baltijas vēsturisko kontekstu, nacionālajām mākslas skolām, kā arī par šī vērienīgā projekta vēsturi. Ievadtekstu autori ir Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks Pauls Daija, M. K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja direktors (līdz 2019) Osvaldas Daugelis (1955–2020), LNMM Latvijas vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Dace Lamberga, Kumu mākslas muzeja izstāžu kuratore (līdz 2018) Liis Pählapuu, Kompjeņas un Blerankūras pilis un nacionālie muzeji kurators, direktors Rodolphe Rapetti.
Savukārt kataloga apjomīgākajā – attēlu – daļā iekļauti visi mākslas darbi, kuri tika eksponēti izstādē Orsē muzejā Parīzē. Tāpat kā izstādē, katalogā tie kārtoti trīs tematiskās daļās – Mīti un leģendas, Dvēsele un Daba. Par katru mākslas darbu sniegta izsmeļoša informācija, ko sagatavojuši triju Baltijas valstu mākslas zinātnieki. Jāpiemin, ka izstāde un katalogs ir Latvijas iedzīvotājiem nebijusi iespēja iepazīties ar Igaunijas un Lietuvas vizuālās mākslas mantojumu, salīdzināt un novērtēt to.
Kataloga noslēgumā – mākslinieku biogrāfijas, hronoloģija, bibliogrāfija un personu rādītājs.
Kataloga dizainu izstrādājusi – Anta Pence.
Izstāde Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs LNMM skatāma līdz 21. februārim.