Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -3 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. janvāris
Spodris, Kārlis

Foto: mākslas muzejā KUMU Tallinā izstādīta Irinas un Māra Vītolu laikmetīgās mākslas privātkolekcija

Ceturtdien, 17. novembrī, mākslas muzejā KUMU Tallinā tika atklāta izstāde Atmiņu arheologi. Tā ir pirmā starptautiskā izstāde, kas piedāvā tematisku ieskatu Vitols Contemporary mākslas krājumā – vienā no intriģējošākajām laikmetīgās mākslas kolekcijām Baltijā

Mākslinieki, kuru darbi iekļauti izstādē, kā arī paši kolekcionāri Irina un Māris Vītoli tiek uzskatīti par "atmiņu arheologiem", kas ar lielu rūpību atsedz personīgo un kolektīvo atmiņu slāņus, atklājot ar tagadni savijušos pagātni.

"Izstādē iekļautie autori ir smēlušies iedvesmu no personīgās atmiņas, ģimenes arhīviem, vietējās dzīves un kultūras, vides, sociālās dinamikas un (mākslas) vēstures," saka izstādes kuratore Eda Tūlberga. "Šīs poētiskās izpausmes atklāj attiecības ar dažādiem pagātnes slāņiem, norādot, ka atmiņa nekad nav neitrāla. Starppaaudžu un starpreģionu dialogi rosina mūs uztvert atmiņas daudzveidīgo funkcionēšanu, tās sociālo ietekmi, kā arī nosacītās un sarežģītās saiknes starp laiku un vēstījumu."

Izstāde Atmiņu arheologi ir pirmā iespēja Baltijas valstu mākslas interesentiem iepazīties ar laikmetīgās mākslas kolekciju Vitols Contemporary. Kolekcijas veidotāji ir Irina un Māris Vītoli no Latvijas, kuri kolekcionē laikmetīgo mākslu kopš gadu tūkstošu mijas un pēdējos gados viņu kolekcijai tiek pievērsta arvien lielāka starptautiskās auditorijas uzmanība.

Kolekciju veido aptuveni 1000 mākslas darbu, kurus radījuši vairāk nekā 150 mākslinieki no 20 dažādām valstīm. Vitols Contemporary no citām reģiona privātkolekcijām izceļas ar skaidri definētu fokusu – tas ir lielākais privātais mākslas krājums, kurš pilnībā veltīts  Austrumeiropas un Centrāleiropas laikmetīgajai mākslai.

Kā atzīst paši kolekcionāri, iedvesma kolekcijas veidošanai gūta pētot sociālās un politiskās pārmaiņas un kultūras daudzveidību šajā reģionā. Kolekcijā iekļauti dažādu vizuālās mākslas mediju darbi un tā aptver laika periodu sākot no Berlīnes mūra krišanas 1989. gadā līdz mūsdienām.

Izstādē Atmiņu arheologi eksponēti mākslas darbi no Latvijas, Rumānijas, Polijas, Krievijas, Čehijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Slovākijas, Albānijas un Ukrainas. Izstādi papildina audiogids igauņu un angļu valodā un grāmata angļu valodā, kurā iekļauta arī intervija ar kolekcionāriem, Mārjas Kangro (Maarja Kangro) īsstāsts un Tanela Randera (Tanel Rander) eseja.

Izstāde Atmiņu arheologi muzejā KUMU būs skatāma līdz 2023. gada 9. aprīlim.

Izstādē piedalās mākslinieki: Viktors Alimpijevs (Krievija, dz. 1973), Vladimirs Arkhipovs (Krievija, dz. 1961), Jānis Avotiņš (Latvija, dz. 1981), Matejs Bejenaru (Rumānija, dz.1963), Vajiko Čačkhiani (Gruzija, dz. 1985), Olga Černiševa (Krievija, dz. 1962), Kristaps Ģelzis (Latvija, dz. 1962), Dmitrijs Gutovs (Krievija, dz. 1960), Severija Inčirauskaite-Kriaunevičiene (Lietuva, dz. 1977), Rasa Jansone (Latvija, dz. 1973), Jānis Kalmīte (Latvija, 1907-1996), Alise Kask (Igaunija, dz. 1976), Vendula Knopova (Čehija, dz. 1987), Eva Kotatkova (Čehija, dz. 1982), Leonards Laganovskis (Latvija, dz. 1955), Goška Macuga (Polija, dz. 1967), Inga Meldere (Latvija, dz. 1979), Rustams Mirzojevs (Ukraina, dz. 1974), Deimants Narkēvičs (Lietuva, dz. 1964), Mircea Nikolae (Rumānija, 1980-2020), Lūcija Ņimcova (Slovākija, dz. 1977), Adrians Pači (Albānija, dz. 1969), Jevgēnijs Petrovs (Ukraina, dz. 1972), Joanna Piotrovska (Polija, dz. 1985), Tonis Sādoja (Igaunija, dz. 1980), Krišs Salmanis (Latvija, dz. 1977), Monika Sosnovska (Polija, dz. 1972), Antans Sutkus (Lietuva, dz. 1939), mākslinieku kolektīvs Zilie deguni (Krievija) un Arturs Žmijevskis (Polija, dz. 1966).

Izstāde veidota sadarbībā  ar biedrību Mūsdienu mākslas centrs (Rīga, Latvija) un biedrību Latvijas kultūras projekti. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja