Latviešu māksliniece Daina Dagnija (1937–2019) lielāko mūža daļu pavadīja trimdā – pēc Otrā pasaules kara Vācijas bēgļu nometnēs, no 1951. gada ASV, bet mūža otrajā pusē, 2001. gadā, viņa nolēma atgriezties Latvijā.
2019. gadā Daina Dagnija devās mūžībā, atstājot nozīmīgu mākslas mantojumu, kura vitalitāte un aktualitāte nav zudusi arī šodien. Jaunajā izdevumā apskatīta Dainas Dagnijas izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), kurā projekta kuratore un kataloga autore Elita Ansone mākslinieces daiļradi analizē feminisma kustības otrā viļņa kontekstā.
Šobrīd Latvijā vairāk nekā jebkad agrāk tiek pievērsta uzmanība dzimtes studijām, tāpēc Dainas Dagnijas izstādei LNMM ir izvēlēts feminisma aspekts un 60. gadu ASV politiskā aktīvisma nokaitētais laiks, kad cilvēktiesību kustība, pretkara protesti un ekoloģiskā atmoda ietekmēja globālos procesus, uzsver Elita Ansone. 1968. gads bija seismisku satricinājumu periods visā pasaulē, kas sakrita ar Dainas Dagnijas radošo uzplaukumu. Māksliniece reaģēja uz aktualitātēm un aktīvi piedalījās kultūras dzīvē.
Grāmata ļauj izsekot, kā Daina Dagnija, emocionāli manifestējot savu personisko sievietes, mātes un mākslinieces pieredzi, feminisma izvirzītajiem jautājumiem pievērsusies pirms piecdesmit, četrdesmit un trīsdesmit gadiem. Otrā viļņa feminisma mākslas kustība modernisma formālisma kanonu vietā izvēlējās feministisku naratīvu, kas atklājas katalogā reproducētajos darbos.
Dainas Dagnijas izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva labajā spārnā būs aplūkojama līdz 19. septembrim. Vairāk par to var uzzināt arī četru lekciju ciklā www.lnmm.lv un YouTube.