No 2021. līdz 2025. gadam Latvijā tiek atzīmēta latviešu grāmatniecības piecsimtgade. 1525. gadā iespieda pirmo grāmatu latviski un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību piecu gadsimtu garumā.
Nozīmīgā drukātās grāmatas jubileja rosina diskusijas par lasīšanas nozīmi un veidu, grāmatsējēju profesijas aktualitāti, kā arī par to, kāda vieta ir grāmatai kā domas nesējai mūsdienu digitalizētajā pasaulē.
Inese Pitkeviča, ādas plastikas māksliniece, Mākslinieku savienības biedre un viena no grāmatsējējām, kuras darbi būs aplūkojami izstādē, uzskata, ka drukāta grāmata nav zaudējusi savu vērtību arī pēc 500 gadiem. Māksliniece pret drukātām grāmatām, īpaši tām, kas ir jāpārsien – jāveido ādas dizains grāmatu vākiem, izturas ar lielu pietāti, jo, māksliniecesprāt, “Grāmatu var salīdzināt ar cilvēka dzīvi, kas ir kā labi iesieta grāmata – vāks sākumā un beigās, pa vidu krāsainas un baltas lapa, dzīves daudzkrāsainais sajūtu laiks”.
Savukārt māksliniece un izstādes kuratore Liene Eltermane uzskata, ka drukāta grāmata kā vienība arī šodien ir neapšaubāma vērtība, kur lasītājs novērtē grāmatas iesējuma tehnikā ieguldīto darbu, vāka kompozīciju, izvēlēto papīru, burtveidolu, ilustrācijas, virsrakstus, un to, kā izkārtots teksts.
Izstādē Izlasītas grāmatas būs aplūkojami vairāk nekā 150 grāmatu oriģinālsējumi, ko iesējuši 37 profesionāli grāmatsējēji, grāmatu mīļotāji, lasītāji un literatūras cienītāji no Latvijas un Lietuvas.
Lielu daļu grāmatsējēju, kuru darbi būs aplūkojami Liepājas muzejā, vieno gūtā izglītība Tallinas Mākslas institūtā (šodien – Igaunijas Mākslas akadēmija) un vienošanās radošā un izstāžu darbībā Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācijā (LGĀDA).
Izstādi sadarbībā ar Liepājas muzeju rīko biedrība Jaunā mākslas lāde un LGĀDA.
Grāmatu oriģinālsējumu izstāde Izlasītas grāmatas Liepājas muzejā būs aplūkojama līdz 28. aprīlim.