Grāmatā apskatītas gan pieejas, kas koncentrējas uz dziļu teksta lasījumu (Jaunā kritika, krievu formālisms, strukturālisms, poststrukturālisms, dekonstrukcija, semiotika un naratoloģija), gan arī tādas, kuras lielu uzmanību pievērš darba sabiedriskajam kontekstam un tapšanas apstākļiem (marksisms, jaunais vēsturiskums un literatūras antropoloģija, feminisms, psihoanalīze, zilo teorija, ekokritika, postkoloniālisms), apskatīta arī hermeneitiskā pieeja un mūsdienu literatūras starpdisciplinārās izpausmes formas mediju teorijas kontekstā.
Katras nodaļas beigās teorētiskajam izklāstam pievienots pētnieka brīvi izvēlēts latviešu autora darba lasījums attiecīgās pieejas kontekstā, tā sniedzot priekšstatu par teorijas praktisko pielietojumu literāra darba analīzē.
Grāmatas autori ir gan LU LFMI pētnieki, gan citu Latvijas humanitāro pētniecības iestāžu pārstāvji: Anda Baklāne, Pauls Daija, Eva Eglāja-Kristsone, Benedikts Kalnačs, Ieva E. Kalniņa, Ieva Kolmane, Normunds Kozlovs, Ojārs Lāms, Skaidrīte Lasmane, Sandra Meškova, Jānis Ozoliņš, Marians Rižijs, Inguna Sekste, Ilva Skulte, Elīna Vasiļjeva un Kārlis Vērdiņš.
"Šis ir pirmais nozīmīgais un objektīvais pētījums latviešu valodā par 20. un 21. gs. literatūras teorijām. Šāda pētījuma neesamība bija milzīgs robs latviešu humanitārajās zinātnēs. Grāmatas tapšanā piedalījies plašs autoru kolektīvs, kur katram autoram ir savs individuāls rakstības stils. Tomēr tas netraucē grāmatu uztvert kā vienotu veselumu, ļaujot lasītājam izbaudīt šo individuālo stilu un padarot tekstu par aizraujošu lasāmvielu plašam interesentu lokam," saka
Dr. habil. philol. Sigma Ankrava.
Grāmatu varēs iegādāties Latvijas grāmatnīcās, kā arī par īpašu cenu (Ls 8) institūtā, Zinātņu akadēmijas 13. stāvā, iepriekš sazinoties ar darbiniekiem (informācija www.lfmi.lu.lv)