Tajā daudz sižetisku pavērsienu, kaislību, drāmas, komēdijas un neliela deva traģēdijas. Jau zināms, ka seriāls pagarināts vismaz līdz 2019. gada martam. Skatīsimies.
Viena būtiska atšķirība starp seriāliem un vēsturi ir tā, ka vēsturei nav skaidra sākuma un beigu. Atbilstoši vēsturē nav korekti uzdot jautājumu: "Ar ko breksits beigsies?" Mēs nekad to neuzzināsim, jo sekas, visticamāk, būs tik ilgas un plašas, ka saikne ar pašreizējiem notikumiem pazudīs citu notikumu jūklī.
Tomēr intriga saglabājas. Vismaz ārpus Lielbritānijas breksits izrādījās tas, ko kino industrijā sauc par sleeper hit jeb slēpto hitu, proti, filmu, kas sākotnēji netiek īpaši reklamēta un kam nepievērš uzmanību, taču laika gaitā kļūst populāra. Diskusijas par to, kas īsti notika un kas notiks tālāk, ir kļuvušas par veselu industriju.
Kas īsti notika? Tieši tāpēc, ka breksitu grūti nodalīt no iepriekšējo gadu desmitu vai simtu vēstures, uz šo jautājumu nevar būt sakarīgas atbildes, tomēr iesaku Tima Šipmena grāmatu Vispārējais karš/All Out War. Viņš detalizēti apraksta, kā Deivids Kemerons nonāca līdz referenduma izsludināšanai, kā noritēja kampaņas un kā pie varas nāca Terēza Meja. No vienas puses, tajā visā ir kaut kāda loģika un neizbēgamība, no otras – pēc visa spriežot, lielu nozīmi breksitā spēlēja nejaušība, nespēja paredzēt notikumu gaitu, iedomība un vienkārši muļķība.
Kaut vai sīka detaļa. Tims Šipmens (24. lpp.) apraksta vienu no nozīmīgākajiem kampaņas Balso par izstāšanos vadītājiem Danielu Hananu. Par eiroskeptiķi Hanans kļūst pēc ES Māstrihtas līguma parakstīšanas, jo uzskata, ka Lielbritānijai tas nozīmē suverenitātes zaudēšanu. Tomēr kā īpašu apgaismības mirkli viņš apraksta televīzijā redzēto interviju ar Latvijas ārlietu ministru Ģirtu Valdi Kristovski. Žurnālists Kristovskim esot jautājis, vai Latvija tagad patiešām esot suverēna valsts, uz to Kristovskis esot atbildējis: "Jā, Latvija šobrīd ir neatkarīgāka valsts par Apvienoto Karalisti." Hanans esot apķēries: "Ak Dievs, viņam taisnība" – un tajā mirklī devis sev solījumu, ka darīs visu, lai dabūtu Lielbritāniju ārā no ES.
Vai Kristovskis izraisīja breksitu? Diez vai. Hanans viņa teiktajā dzirdēja tikai to, ko gribēja dzirdēt. Gan jau viņš būtu atradis kādu citu Patiesības vēstnesi. Turklāt tipiski – Hanans neuzdod jautājumu, kāpēc tad Latvija vēlas iestāties ES un galu galā arī iestājas. Tas ir būtisks jautājums. Protams, Lielbritānija nav Latvija, un tai ir cits spēks. To viegli iedomāties kā neatkarīgu, bagātu, plaukstošu valsti – kā Šveici vai Norvēģiju (vērts pievērst uzmanību šo valstu starptautiskajai ietekmei). Tomēr daudzās jomās, visticamāk, britus gaida vilšanās. Man patika divu par izstāšanos balsojušu sieviešu atbilde žurnālistam uz jautājumu, ko viņas tagad, pēc uzvaras, vēloties, – viņas atbildēja: "Stabilitāti!" Lai nu ko, stabilitāti briti tuvākajos gados nedabūs
FKK
forcemajeure