Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 28. februāris
Skaidrīte, Justs, Skaidra

Skatāma Valters un Rapa izdevumu kolekcijas izstāde (1912–1941)

Valters un Rapa grāmatnīcā no 1. decembra līdz 2024. gada 1. februārim apskatāma izdevniecības agrīno izdevumu kolekcijas izstāde, kurā redzami reti, ilustrēti eksemplāri un populārāki izdevumi no Uģa Rapas privātkolekcijas. Tā tika sākta veidot 2014. gadā un šobrīd kolekcijā glabājas līdz pat 1600 Valters un Rapa izdoto grāmatu vienības.

Uzņēmumu ar nosaukumu A. Valters, J. Rapa un biedri 1912. gadā dibināja grāmatnieki, izdevēji un domubiedri Artūrs Valters (1870–1924) un Jānis Rapa (1885–1941). No izdevējdarbības sākuma līdz 1940. gadam tika izdotas vairāk nekā 3500 grāmatas aptuveni 11 miljonu lielā tirāžā. Tas bija universāls grāmatniecības uzņēmums ar trim lielām darbības nozarēm – grāmatu izdošanu, grāmatu iespiešanu un grāmatu pārdošanu.

Izstādē ir apskatāmi grāmatu eksemplāri, kas ikdienā glabājas ģimenes privātkolekcijā, atspoguļo izdevniecības vērtības un tradīcijas, kas mainīja grāmatu izdošanas vēsturi Latvijā. "Sākoties padomju varas okupācijai, daudzi no vērtīgajiem izdevumiem tika iznīcināti. Tagad varam teikt, ka tie ir atkal atgriezušies mājās.." komentējot kolekcijas izstādi, saka Uģis Rapa.

Uģa Rapas vectēvs - Jānis Rapa - ieguldīja nozīmīgu darbu nacionālās pašapziņas veidošanā, veicinot Latvijas oriģinālliteratūras attīstību, īpašu vērību pievēršot grāmatu mākslinieciskā noformējuma kvalitātei. Pārsvarā visas Valters un Rapa grāmatas tika izdotas ar zīmētiem vākiem un melnbaltām vai krāsainām ilustrācijām, kuru autori ir izcilākie Latvijas mākslinieki – Niklāvs Strunke, kurš ir apmēram divsimt vāku ilustrāciju autors, Sigismunds Vidbergs, Voldemārs Tone, Konrāds Ubāns, Oto un Uga Skulmes, Ludolfs Liberts un citi modernisti vai klasiķi.

Jānis Jaunsudrabiņš, komentējot Valters un Rapa pirmskara periodu izdevējdarbībā tika minējis: "…katra rakstnieka, bet jo sevišķi katra jauna rakstnieka karstākā vēlēšanās ir – iekļūt šī apgāda autoros.[..] Īsā atzīme Valters un Rapa uz vāka vai uz pirmās lapas gaiši pasaka, ka grāmata vērtīga, ka tā nebojās lasītāja literārisko gaumi, ka to var droši pirkt un ieteikt citiem, arī nepazīstot autoru."

Jānis Rapa bija Latvijas pirmās brīvvalsts laikā izcilākais latviešu grāmatizdevējs, Latvijas rakstu un mākslas kameras vicepriekšsēdētājs. Pirmais latviešu grāmatniecības darbinieks ar speciāli iegūtu augstāko izglītību. Arturs Valters bija “Valters un Rapa” rīkotājdirektors līdz pat mūža pēdējai dienai 1924. gadā. Vēlāk uzņēmumam pārformējoties par akciju sabiedrību Valters un Rapa, tas kļuva par pirmo brīvvalsts lielāko grāmatu izdevniecību Baltijā.


 

 

1. – 5. att. _Valters un Rapa. Agrīno izdevumu kolekcijas izstāde (1912–1941)_ grāmatu kolekcijas izstādes atklāšana.

6. att. Izdevniecības _Valters un Rapa_ grāmatu kolekcijas glabātājs, Jāņa Rapas mazdēls – Uģis Rapa.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Lāzers intīmu problēmu risināšanai

Dažādas ginekoloģiskas un proktoloģiskas problēma ir intīma tēma, ko pārrunā, ja nu vienīgi ar vistuvāko cilvēku un ārstu. Parasti tā mulsina, klusēšana kavē risinājuma meklēšanu un problēma turpinās...

Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits