Pavasarī apgriešana vajadzīga ne tikai augļu kokiem, krūmiem un dzīvžogiem ārā, bet arī vairākām telpaugu sugām. Svarīgi to izdarīt, pirms aktīvi sākuši augt jaunie dzinumi un veidoties ziedpumpuri.
Gaisma un simetrija
Jāņem vērā, ka telpās temperatūra visa gada garumā ir aptuveni vienāda, ja vien atsevišķas sugas netiek novietotas vēsumā. Lielākā problēma Latvijas ziemās ir gaismas trūkums. Ja augi tiek intensīvi laistīti un mēsloti, siltās telpās tie turpina augt arī ziemas sezonā un jaunās atvases gaismas trūkuma dēļ bieži veidojas izstīdzējušas, kroplīgas, ir augi, kuri stiepjas garumā, bet neveido sānzarus. Ja gaismas avots ir tikai no vienas puses, dažkārt augi izveidojas nesimetriski – tajā pusē, no kuras nāk gaisma, tie ir kuplāki, veselīgāki, bet otrā – vārgi. Arī ziedi bieži mēdz veidoties vienā pusē, bet ir augi, kuriem lapas izteikti "skatās" tieši gaismas virzienā. Vispareizāk, ja gaisma spīd no augšas, bet, ja augi ir lieli un mākslīgo augu lampu nav, to nebūs iespējams nodrošināt. Viens no risinājumiem ir augu laiku pa laikam grozīt, lai gaisma to apspīd no visām pusēm. Protams, ne uzreiz, jo pagriešana par 180 grādiem augam būs šoks un tas var sākt nomest lapas, kuras būs pēkšņi pagrieztas uz tumšo pusi, bet pamazām – ik pēc pāris nedēļām. Izteikti gaismu prasīgi ir augi ar baltraibām lapām, arī augi ziedēšanas periodā, kā arī kaktusi un citi sukulenti.
Vecās daļas jānoņem visiem
Lielākoties apgriezt vajag tos telpaugus, kas ir krūmu un koku veidā, bet lakstaugiem, kuriem nav īstā stumbra, apgriešana nav nepieciešama. Taču šiem augiem regulāri jānoņem – jānogriež vai uzmanīgi jānorauj – vecās, nokaltušās lapas, noziedējušie ziedi un to kāti. Jānogriež arī bojātās lapas un citas auga daļas, kuras ir traumētas mehāniski vai kādu citu iemeslu dēļ bojātas, skaidro LU Botāniskā dārza Telpaugu nodaļas vadītāja Ingūna Gudrupa. Par orhideju (falenopšu) veco ziedkātu apgriešanu viedokļi dalās – ir audzētāji, kas nogriež veco kātu, kad augs noziedējis, bet to var arī atstāt, jo uz vecajiem ziedkātiem mēdz veidoties jauni dzinumiņi ar pumpuru ķekariem. Taču vecās lapas gan regulāri jānoņem, jāapgriež bojātās gaisa saknes un regulāri jāpārstāda, noņemot vecās saknes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!