Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 29. decembris
Solveiga, Ilgona

Ziņas

Iespējas un riski virtuālajā vidē © DIENA

Interneta pieslēgums pagājušajā gadā bija 89,7% Latvijas mājsaimniecību, un regulāri, vismaz reizi nedēļā, internetu lietoja 86,9% aptaujāto mūsu valsts iedzīvotāju, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktais pētījums.

Uz ražošanas pleciem © DIENA

Jaunākie statistikas dati liecina, ka mūsu valsts tautsaimniecība ir piedzīvojusi straujāko kāpumu kopš treknajiem gadiem šī gadsimta sākumā. Tiesa, šajā gadījumā runa pārsvarā ir par Covid19 pandēmijas laikā zaudētā atgūšanu. Taču neraugoties uz to, ka pandēmija aizvien turpinās un vairākās ekonomikas nozarēs joprojām ir krīze, šobrīd mūsu valsts ekonomikai kopumā ir izdevies pārsniegt gan pirmspandēmijas līmeni, gan arī sasniegt jaunu vēsturiski augstāko punktu. Tas gan nenozīmē vispārēju labklājības pieaugumu pat tad, ja redzams vidēji statistiskās algas kāpums. Turklāt ir jārēķinās, ka krīzes laikā krietni vien padilušā uzņēmumu finansiālā kapacitāte var likt sevi manīt jau nākamo ceturkšņu laikā.

Palīdz prasme pielāgoties un jaunas idejas © DIENA

Kā zināms, Covid-19 pandēmija visvairāk skāra ēdināšanas, viesmīlības un tūrisma nozari. Ir dzirdēti vairāki bēdīgi stāsti par to, kā nācies slēgt vienu otru naktsmītni, kā arī tūrisma uzņēmumu, kas līdz šim savu darbību galvenokārt balstīja uz ekskursijām, tātad – uz daudziem apmeklētājiem. Dažam labam tūrisma uzņēmējam pat vajadzējis meklēt darbu pilnīgi citā jomā. Stāsti un pieredze ir ļoti dažāda, tāpat kā dažādi ir cilvēki, viņu spējas, kā arī prasme pielāgoties un izdzīvot krīzes laikā. Atšķirīgi, protams, ir arī apstākļi, kādos uzņēmēji strādā, tāpēc Diena uzklausīja četrus cilvēkus – viesu nama 365 brīvdienas īpašnieci Lieni Pelši Baložos, Rāmavas (Depkina) muižas pārvaldnieci Ilzi Stefaņenkovu Rāmavā, atpūtas kompleksa Sauleskalns īpašnieku Jāni Meijeru Ropažos un zirgu fanu kluba Īriss īpašnieci Ievu Kondrāti Rīgā.

Sudraba spožums pablāv © DIENA

Neraugoties uz ekonomisko krīzi, valdības un centrālo banku sniegtais atbalsts globālajai tautsaimniecībai radījis labvēlīgu augsni cenu kāpumam pasaules preču biržās. Tomēr šis kāpums nav vienmērīgs un neattiecas uz visām izejvielām. Starp šādiem izņēmumiem ir arī sudrabs, kuram vismaz teorētiski pašreizējie apstākļi būtu labvēlīgi, lai cena biržā pieaugtu. Tomēr realitāte ir stipri atšķirīga, un laika posmā no pagājušā gada beigām līdz 26. augustam sudraba cena kritusies par 11,4% – līdz 23,55 ASV dolāriem (ap 20 eiro) par Trojas unci.

Grib drošus ceļojumus © DIENA

Pēc teju pusotra gada ierobežotām ceļošanas iespējām esam atsākuši izbaudīt brīvdienas ārpus Latvijas. Daži cer ieraudzīt interesantas vietas bez lielas cilvēku plūsmas, daži ir izslāpuši pēc citādas ainavas nekā ikdienā redzamā, vēl daži – pēc kādas metropoles piedāvātajiem kultūras pasākumiem. Pērnais gads bijis labvēlīgs Latvijas vietējā tūrisma jomai, bet šogad, kad valstis atver robežas tūrismam, ieviests un darbojas Eiropas Savienības vienotais Covid19 sertifikāts, ceļošana ārpus Latvijas kļūst arvien populārāka un pieprasītāka.

Laukos, kaut arī gausi, ienāk gudrās tehnoloģijas © DIENA

Lai gan gudro tehnoloģiju ieviešana lauksaimniecībā notiek visai lēni, tā būtiski palīdzētu risināt darbaroku trūkumu un arī sekmētu izmešu apjomu mazināšanu. Vienlaikus tehnoloģiju attīstība varētu ieinteresēt jauniešus aktīvāk pievērsties zemkopībai, nevis no vectēva mantoto īpašumu ātri vien pārdot un pārvākties uz dzīvokli lielpilsētā.

Inovācijas loģistikā © DIENA

Covid-19 pandēmijas ēnā ar izaicinājumiem saskārusies arī loģistikas nozare. Pirmkārt, tie bija fiziskas pārvietošanās ierobežojumi Eiropas valstīs, no kurienes Latvijā tiek ievests vairums preču. Pastiprinātas drošības prasības autovadītājiem, sastrēgumi uz robežām, ierobežota piekļuve noliktavām – tas viss palēnināja nozares darbu.

adidas par 2, 1 miljardu eiro pārdos Reebok

Vācijas sporta apģērbu, apavu un aksesuāru ražotājs adidas ar zaudējumiem strādājošo ASV meitasuzņēmumu Reebok par 2,1 miljardu eiro pārdos ASV kompānijai Authentic Brands Group, paziņojis adidas_.

Inflācijas kāpums kļuvis krietni lēzenāks © DIENA

Šā gada pavasarī negaidīti straujo patēriņa cenu lēcienu, kas pamatā bija saistīts ar dažādu preču resursu sadārdzināšanos izejvielu biržās, patlaban nomainījis lēzenāks kāpums. Jau otro mēnesi pēc kārtas gada inflācijas rādītājs mainās relatīvi maz – mēneša laikā palielinoties par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Vērojami būtiski algu kontrasti © DIENA

Lai saprastu, ka sabiedrību maldinošs ir dažu politiķu un valsts iestāžu darbinieku bieži kultivētais apgalvojums, ka Latvijā valsts sektorā ir zems atalgojums, bet privātajā sektorā – augsts, ir vērts ielūkoties datos, ko apkopojusi Centrālā statistikas pārvalde, (CSP) un arī pētījumā, ko, balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegto informāciju, veikusi kompānija Lursoft.

Patēriņa cenas jūlijā Latvijā gada laikā pieaugušas par 2,8%

Patēriņa cenas šogad jūlijā salīdzinājumā ar jūniju Latvijā pieaugušas par 0,4%, bet gada laikā - šogad jūlijā salīdzinājumā ar 2020.gada jūliju - patēriņa cenas palielinājušās par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Tele2 samazinās SIM karšu iepakojumā izmantoto plastmasas apjomu par 1 tonnu

Tele2 ir pirmais mobilo sakaru operators Latvijā, kas, rūpējoties par apkārtējo vidi, uz pusi samazinās SIM karšu plastmasas ietvaru jeb iepakojuma izmēru. Šis lēmums ļaus samazināt plastmasas daudzumu, kas tiek izmantots SIM karšu ražošanā, par aptuveni 50% jeb vairāk nekā 1 tonnu gadā. Jāatzīmē, ka katru gadu uzņēmums klientiem izsniedz aptuveni pusmiljonu jaunu SIM karšu, kas šobrīd ir ievietotas vizītkaršu izmēra plastmasas ietvarā.

Bez drosmīgām idejām neiztikt © DIENA

Covid-19 pandēmijas laiks liek domāt radoši un veidot inovatīvus tūrisma piedāvājumus. Lai tūristi kādā galamērķī uzturētos ilgāk par pāris stundām, ir svarīgi, lai tur būtu pieejamas laika pavadīšanas iespējas ceļotājiem ar dažādu gaumi. Savukārt daudzveidīgi piedāvājumi nav īstenojami bez uzņēmumu un pašvaldību sadarbības. Šādi secinājumi izskanēja diskusijā Koprade tūrismā – kā konkurēt sadarbojoties?.

Lai arī maskās, bet brīvi no pandēmijas © DIENA

Vidusjūras salu valsts Malta atsākusi tūrisma sezonu, tomēr, sargājot iedzīvotājus, atļauts iebraukt tikai pilnībā pret Covid-19 vakcinētiem viesiem. Alternatīva – karantīnas laiks par saviem līdzekļiem jāpavada īpašas karantīnas viesnīcas numurā. Maltas valdība meklē iespējas palīdzēt uzņēmējiem, tāpēc piešķir dažādus pabalstus, kas silda vietējo tirgu.