Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -3 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Tēma

Un tomēr tā griežas... © DIENA

Pirms 390 gadiem itāļu zinātnieks Galileo Galilejs pēc pāvesta Urbāna VIII rīkojuma ieradās Romā, lai stātos Svētās inkvizīcijas priekšā. Lai izvairītos no bargāka soda, viņam nācās atteikties no paustā atbalsta heliocentriskajam Saules sistēmas uzbūves modelim, kas Romas katoļu baznīcas ieskatā bija pretrunā ar Bībelē rakstīto un tādēļ vērtējams kā ķecerība.

Cepelīnu čujs © DIENA

Lietuviešu virtuves lepnums cepelīni, nevienam nemanot, tapuši par gana populāru ēdienu arī Latvijā. Tiesa, latvieši tos drīzāk pasūtīs, nevis gatavos paši. SestDiena meklē skaidrojumu, kas šajā ēdienā tik sarežģīts, un kāpēc tas tomēr tik veiksmīgi iegūlis arī mūsu ēdienkartē

Saulei tuvojas prāva komēta © DIENA

Netālā nākotnē Saule sastapsies ar kādu ļoti tālu viesi – Kilimandžāro kalna izmēra komētu, kas, metot līkločus ap planētām, dodas tieši mūsu zvaigznes virzienā.

Koka māju oāze leišmalītē © DIENA

Katrai mazpilsētai ir savs smeķis. Tāds ir arī Subatei. Ceļojot pa leišmalīti, to ievērojis arī dzejnieks Imants Ziedonis. Un ne tikai viņš – ne velti Subates vecpilsēta ar mazajām vienstāva koka mājiņām, šaurām līkloču ieliņām, kur dažviet saglabājušās bruģa pēdas, ir iekļauta valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļu sarakstā. Lai pamudinātu subatiešus saglabāt vēsturisko mantojumu un uzslavētu tos, kam tas izdevies, šogad pirmo reizi tiks pasniegta arī pilsētas koka arhitektūras balva Goda zīme. Tāds tīri simbolisks žests, bet subatieši cer, ka reiz vēsturisko ēku atjaunošanai tas kļūs taustāms – kā pašvaldības līdzfinansējums.

Cīņā par balsstiesībām © DIENA

Pirms 105 gadiem britu sievietēm pirmo reizi tika ļauts balsot parlamenta vēlēšanās. Tiesa, ne visām – vienīgi tām, kuras bija vecākas par 30 gadiem un kurām (vai viņu laulātajiem draugiem) piederēja kāds nekustamais īpašums.

Spēka dusa čuhņā © DIENA

SestDiena, kā katru gadu, publicē ne tikai žūrijas izraudzītos gada vārdus, nevārdus un spārnotos teicienus, bet arī iesūtītos šo titulu pretendentus, kas laurus šoreiz neplūca. Dažos gadījumos gan nav īsti skaidrs, vai iesūtītais vārds drīzāk pretendē uz gada vārda vai nevārda statusu, – tas tad jāizlemj katram pašam.

Vēl ir, kur tiekties © DIENA

Eirovīzijas nacionālajā atlasē Supernova 2023 drīz tiks izraudzīts mūsu šīgada pārstāvis starptautiskajam dziesmu konkursam maijā. Kā vienmēr – vajag tādu, kurš spēj apburt ne tikai latviešus. Bet ko īsti tas nozīmē?

Karote sāļumam © DIENA

Mēģinot palīdzēt cilvēkiem samazināt uzņemto sāls daudzumu, japāņu izgudrotāji izstrādājuši karoti, kas ar elektriskiem impulsiem liek ēdienam šķist sāļākam, nekā tas patiesībā ir.

Iemigšanai arī ritmiskas dziesmas © DIENA

Vai šūpuļdziesma ir iedarbīgākais veids ātrai iemigšanai? Iespējams. Taču vismaz trešā daļa no visām dziesmām, ko cilvēki klausās pirms naktsmiera, ir izteikti ritmiskas.

Mūžam pēdējais brīdis © DIENA

"Visu laiku vienos darbos" un citas fotogrāfijas rītausmā dzīvojušo latviešu un lībiešu ikdienas un svētku atšķirības no mūsdienām ieraugāmas nupat iznākušajā grāmatā par fotoetnogrāfijas sākumu Latvijā Kamēr vēl laiks.

Dabas sarkanais paklājs © DIENA

No Ukrainas pavasara un brīvības simbola un visiem labi pazīstamām papardēm līdz rozei, kas nav koks, bet smaržo pēc āboliem, – tik dažādi dabā sastopamie augi, dzīvnieki un putni šogad celti īpašā godā, aicinot ikvienu tos pamanīt un piefiksēt.

Čārlzu III kronēs ar vērienu © DIENA

Aizvadītajās brīvdienās jau krietni detalizētāk kļuva zināms, kā iecerēta Lielbritānijas karaļa Čārlza III kronēšana, kas notiks šā gada 6. maijā.

LEGO ķieģelīši biznesa mūrī © DIENA

Pirms 65 gadiem Dānijas kompānija LEGO patentēja savu konstruktoru detaļas jeb ķieģelīšus, un kopš tā laika visi pārdošanā izlaistie rotaļlietu komplekti ir savstarpēji savietojami cits ar citu.

Galvenais nepieļaut dambja sabrukšanu

Plūdi Jēkabpilī atkal no jauna aktualizējuši diskusijas par to, cik veiksmīgi un vai vispār iespējams mazināt dabas spēku ar inženiertehnisko būvju palīdzību. SestDiena to vaicāja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Vides un ūdenssaimniecības katedras docentam un pētniekam Artūram Veinbergam.