Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Tēma

Grumbainie – neuzticami © DIENA

Zināšanu un dzīves pieredzes gūšana iet rokrokā ar laikazoba pierē iegrauztām grumbām, vismaz tāds uzskats valdījis gadsimtiem ilgi. Taču nu tas mainās.

Scientologi reliģijas lauciņā © DIENA

Pirms 70 gadiem Losandželosā tika reģistrēta un sāka darboties pirmā scientoloģijas baznīca. Rona Habarda izlolotā organizācija, kas pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados izpletās visā pasaulē, sākotnēji pozicionējās kā zinātniska un medicīniska iestāde, taču jau pēc pāris gadiem dibinātājs atskārta, ka lielāku peļņu iespējams gūt, pārkvalificējot to par reliģiju.

Skaidrojums algu atšķirībai © DIENA

Rietumu pasaulē daudz apspriestais atalgojuma vienlīdzības jautājums sakņojas senos uzskatos par to, cik kuram dzimumam būtu jāpelna, un šīs paradigmas mainās ļoti lēni.

Slēpotāji piesārņo kalnus © DIENA

Sniegotajās nogāzēs kalnu kūrortos slēpotāji un snovotāji ne vien gūst adrenalīnu no ziemas priekiem, bet arī atstāj sniegā neizzūdošas toksisku "mūžīgu ķīmisko vielu" pēdas. Ar šādu pārsteidzošu secinājumu nākuši klajā Skotijas un Austrijas pētnieki.

Laimīgie un vislaimīgākie © DIENA

Jau drīz klajā nāks ANO paspārnē sagatavotais kārtējais Pasaules laimes ziņojums (The World Happiness Report), un nav šaubu, ka šajā reitingā jeb indeksā vadošās pozīcijas atkal ieņems Ziemeļvalstis. Pērn jau sesto gadu pēc kārtas par laimīgāko pasaules valsti tika atzīta Somija, kurai sekoja Dānija un Islande, bet nekur tālu neatpalika arī Zviedrija (6. vieta) un Norvēģija (7. vieta). Kāds ir šo valstu noslēpums?

Trimdinieks pret paša gribu © DIENA

Pirms 50 gadiem padomju varasiestādes arestēja un no PSRS izraidīja 1970. gada Nobela balvas laureātu literatūrā Aleksandru Solžeņicinu, atņemot viņam padomju pilsonību. Atšķirībā no daudziem citiem antikomunistiski noskaņotiem padomju disidentiem Solžeņicins nevēlējās emigrēt un uztvēra izraidīšanu kā bargu sodu.

Pirkstu nospiedumu līdzības © DIENA

Katrs cilvēka pirksta nospiedums desmitgadēm ilgi tika uzskatīts par unikālu un neatkārtojamu personas identifikatoru, kam nav nekā kopīga ar tās pašas personas citu pirkstu nospiedumiem. Taču jaunākais mākslīgā intelekta (MI) veikts atklājums sašūpojis šo pārliecību.

Kāpēc burkāni sarullējas? © DIENA

Tikko no zemes izvilkts burkāns ir ciets un sulīgs, taču atliek tam dažas dienas pastāvēt uz galda, lai dārzenis sāktu čokuroties un it kā saritināties.

Vai īstais Robinsons Krūzo? © DIENA

Pirms 315 gadiem britu kuģa Duke apkalpe uz šķietami neapdzīvotās Masatjerras salas Klusā okeāna dienvidaustrumos sastapās ar savu tautieti Aleksandru Selkērku, kurš vienatnē tur bija pavadījis četrus gadus un četrus mēnešus. Izplatīts ir uzskats, ka Selkērks ir prototips Daniela Defo romāna Robinsons Krūzo galvenajam varonim.

Kailendāru sveškauns un burbuļprojektu gausināšana © DIENA

Tik tikko nosaukts, gada jaunvārds jau paguvis saņemt kritiku, taču līdzās daudz kritizētajai sāļvirai pērn tapuši un pamanīti vēl daudzi citi skanīgi, skaisti vai vienkārši interesanti vārdi. Tāpēc, kā ik gadu, SestDiena publicē ne tikai Latviešu valodas attīstības kopas žūrijas izvēlētos, bet arī citus iesūtītos gada vārda, nevārda, jaunvārda un spārnotā teiciena kandidātus. Kurus no tiem celtu godā jūs?

Iemanījās luncināt © DIENA

Ja kādreiz esat domājis, kāpēc lielu daļu cilvēku iepriecina asti luncinošs suns, iespējams, zinātnei ir atbilde.

Roboti tuvojas! © DIENA

Patērētāju elektronikas izstādē CES 2024 goda vietā bija visdažādākie mākslīgā intelekta risinājumi un autonomas ierīces.

Angļu valoda Oksfordas gaumē © DIENA

Pirms 140 gadiem pārdošanā nonāca Oksfordas angļu valodas vārdnīcas pirmā burtnīca, taču pagāja vēl gandrīz pusgadsimts, līdz bija sagatavots un pilnībā nopublicēts viss pirmais izdevums. Tobrīd vārdnīca jau bija novecojusi tiktāl, ka nekavējoties nācās gatavot jaunus papildinājumus.

Latvieši visur pasaulē © DIENA

Daudzi no Latvijas dodas prom un iedzīvojas citās valstīs, īpaši neraizējoties par latviskuma saglabāšanu. Taču ir gana daudz tādu, kas dzīvo citviet, taču aizvien uztur saikni ar dzimteni un pat tai palīdz. Šādas latviešu kopienas darbojas visā pasaulē, rūpējoties ne tikai par kultūras un tradīciju saglabāšanu, bet arī pārstāvot Latvijas valsts un latviešu intereses visdažādākajās jomās. Par šo organizāciju darbu stāsta latviešu diasporas vadītāja Austrālijā Skaidrīte Aguļēviča un Pasaules Brīvo latviešu apvienības vadītājs Pēteris Blumbergs.

Labāki prakses dēļ © DIENA

Tas, ka vīrieši labāk orientējas vidē, nav stereotips – tā patiešām ir, taču tā nav evolūcijas sarūpēta priekšrocība. Patiesais iemesls esot attiecīgās kultūras paradumi. Vismaz tā apgalvo Ilinoisas Universitātes pētnieki.