Eirovīzijas nacionālajā atlasē Supernova 2023 drīz tiks izraudzīts mūsu šīgada pārstāvis starptautiskajam dziesmu konkursam maijā. Kā vienmēr – vajag tādu, kurš spēj apburt ne tikai latviešus. Bet ko īsti tas nozīmē?
Mēģinot palīdzēt cilvēkiem samazināt uzņemto sāls daudzumu, japāņu izgudrotāji izstrādājuši karoti, kas ar elektriskiem impulsiem liek ēdienam šķist sāļākam, nekā tas patiesībā ir.
Vai šūpuļdziesma ir iedarbīgākais veids ātrai iemigšanai? Iespējams. Taču vismaz trešā daļa no visām dziesmām, ko cilvēki klausās pirms naktsmiera, ir izteikti ritmiskas.
"Visu laiku vienos darbos" un citas fotogrāfijas rītausmā
dzīvojušo latviešu un lībiešu ikdienas un svētku atšķirības
no mūsdienām ieraugāmas nupat iznākušajā grāmatā par
fotoetnogrāfijas sākumu Latvijā Kamēr vēl laiks.
No Ukrainas pavasara un brīvības simbola un visiem
labi pazīstamām papardēm līdz rozei, kas nav koks,
bet smaržo pēc āboliem, – tik dažādi dabā sastopamie
augi, dzīvnieki un putni šogad celti īpašā godā, aicinot
ikvienu tos pamanīt un piefiksēt.
Pirms 65 gadiem Dānijas kompānija LEGO patentēja savu konstruktoru detaļas jeb ķieģelīšus, un kopš tā laika visi pārdošanā izlaistie rotaļlietu komplekti ir savstarpēji savietojami cits ar citu.
Plūdi Jēkabpilī atkal no jauna aktualizējuši diskusijas par to, cik veiksmīgi un vai vispār iespējams mazināt dabas spēku ar inženiertehnisko būvju palīdzību. SestDiena to vaicāja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Vides un ūdenssaimniecības katedras docentam un pētniekam Artūram Veinbergam.
Pirms 165 gadiem savu popularitātes gājienu Eiropā sāka vācu komponista Fēliksa Mendelszona sacerētais Kāzu maršs, bez kura grūti iztēloties laulību ceremonijas arī mūsdienās. Un kā gan tas varēja nekļūt pazīstams, ja reiz tika atskaņots britu karalienes Viktorijas meitas (arī Viktorijas) un Prūsijas kroņprinča Frīdriha Vilhelma kāzās!
Tā sauktās dziļās viltošanas tehnoloģijas pirms pāris gadiem radīja iespēju izveidot video ar kāda klāt neesoša cilvēka seju. Tagad tehnoloģiju giganta Microsoft izstrādāts mākslīgā intelekta risinājums ļauj pievienot kāda cilvēka autentisku balsi.
Eiropiešiem labi pazīstamais kalendārs ir atzīts un tiek izmantots starptautiskā līmenī, tomēr tas nebūt nav vienīgais laika skaitīšanas instruments patlaban pasaulē. Saskaņā ar ķīniešu kalendāru 22. janvārī sāksies Ūdens truša gads.
Pasaulē ir vairāk nekā 7000 valodu un vēl vairāk dažādām ģeogrāfiskām teritorijām raksturīgu akcentu. Bet kas notiek, kad dažādu akcentu lietotāji ilgāku laiku pavada kopā?
Dzīvnieki asti izmanto daudz un dažādām vajadzībām: ķirzakas ar tām karājas kokā, kaķveidīgajiem aste palīdz noturēt līdzsvaru straujos pagriezienos, kad tie vajā upuri, bet suņi… suņi astei atraduši pavisam citu lietojumu. Vismaz tā apgalvo Maksa Planka institūta pētnieki.