Latvijā Dabas aizsardzības pārvalde arī cenšas iedzīvināt šo principu un kopā ar Pasaules Dabas fondu vada projektu Daru labu dabai, kurā tiek organizētas dabas talkas un iesaistīti brīvprātīgie. Pārvalde apsaimnieko gan nacionālos parkus, gan dabas rezervātus, gan aizsargājamo ainavu apvidus. Kopumā vairāk nekā 600 īpaši aizsargājamo dabas teritoriju, kas aizņem aptuveni 13% no Latvijas teritorijas. "Savulaik valdīja uzskats, ka īpaši aizsargājamās dabas teritorijās jāļauj dabas procesiem notikt bez cilvēka iejaukšanās jeb saimnieciskās darbības. Taču, gadiem ejot, šāda nostāja rezultējās ar zaudētiem biotopiem, sugām un ainavām, piemēram, ļoti daudz pļavu aizauga ar krūmāju," stāsta Elīna Ezeriņa, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.
Projekti apvienojas
"Dabas aizsardzības brīvdienas jeb dabas talkas Pasaules Dabas fonds ar Dabas aizsardzības pārvaldes atbalstu un sadarbībā ar Igaunijas un Somijas kolēģiem sāka organizēt 2017. gadā kā jaunu praktisku neformālas izglītības programmu Latvijā. Pirmajā gadā notika 12 dabas talku. Talkojot Ķemeru Nacionālajā parkā Kaņiera ezerā no apauguma atbrīvota Riekstu sala, dabas liegumā Randu pļavas atjaunota ap pieciem hektāriem liela dabiskā pļava, paplašinot putnu ligzdošanai piemērotu biotopu. Dabas liegumā Eglone no pārāk biezi saauguša krūmāja atbrīvoti dižkoki, dabas parkā Pape no krūmiem attīrītas applūstošās pļavas, veidojot atvērtu ainavu. Dabas liegumā Ances purvi un meži attīrīts purvs no niedrēm un krūmiem un atēnoti divi dižozoli Lonastes upes krastā. Rāznas Nacionālajā parkā atjaunota Lielās Lāču salas pļava Ežezerā. Gaujas Nacionālajā parkā pie Gūtmaņalas tika sakārtota alas apkārtne, iztīrīti dīķi, nokrāsoti soliņi un attīrītas lašveidīgo zivju nārstošanas upes," izklāsta Ezeriņa.
Paralēli šiem pasākumiem Dabas aizsardzības pārvalde rīkojusi talkas Talkojam dabai, lai mācītos saglabāt svarīgus biotopus. Tas organizēts Eiropas Savienības LIFE+ projekta NAT-programme ietvaros. Projektā dabas eksperti izstrādāja nacionālo Natura 2000 teritoriju aizsardzības un apsaimniekošanas programmu, lai sekmētu vienotu dabas vērtību apsaimniekošanu visās Natura 2000 sauszemes teritorijās Latvijā. Rezultātā tapa vadlīnijas aizsargājamo biotopu saglabāšanai Latvijā: upes un ezeri, meži, iežu atsegumi un alas, purvi, piejūra – smiltāji un virsāji, dabiskas pļavas un ganības. Vadlīnijas ir vērtīgs materiāls gan Dabas aizsardzības pārvaldei, gan ikvienam zemes īpašniekam, kura īpašumā ir zeme, kas iekļaujama kādā no minētajām biotopu grupām. Talkas palīdzēja iedzīvināt vadlīnijas praksē, un arī zemes īpašnieki varējuši mācīties, kā saglabāt biotopus.
"2017. gada nogalē, izvērtējot rezultātus, secinājām, ka divi saturiski līdzīgi talkošanas formāti nevar produktīvi pastāvēt līdzās. Tā kā šiem pasākumiem ir viens mērķis, vienojāmies par turpmāku sadarbību talkošanas iniciatīvas iedzīvināšanai ar pavisam jaunu nosaukumu Daru labu dabai, kas vienlaicīgi ir gan šīs iniciatīvas nosaukums, gan arī moto. Jo katrs darbs, kas tiek šajās talkās paveikts, ir nozīmīgs ieguldījums bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai Latvijā," saka eksperte.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 24. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!