Šahists un politiķis Kasparovs XX gadsimta deviņdesmitajos gados tapa slavens ar saviem šaha mačiem ar IBM superdartoru Deep Blue, ar kuru spēlējot šaha čempions te vinnēja, te atkal zaudēja. Steidzoties cauri daudzajām izstāžu zālēm, Diena pamanīja gan tikai vienu Deep Blue līdzinieku – Taivānas pētniecības institūts ITRI nevis šaha spēles spēju, bet robota redzes sistēmas (Intelligent Vision System – angļu val.) demonstrēšanai bija izvēlējies robotu šahistu, vārdā Turk, kurš gan atpazina pretinieka šaha gājienus un izdomāja savus, gan arī pēc tam, kad savu gājienu bija izdarījis cilvēks, veiklām metālisko roku kustībām gluži cilvēcīgi pārvietoja savas figūras pa šaha galdiņu no lauciņa uz lauciņu, to darot precīzi, bez sadursmēm.
Google, pateicoties mārketinga aktivitātēm, bija viena no populārākajām kompānijām izstādes apmeklētāju skatījumā. Amerikāņu tehnoloģiju gigants nodarbināja berlīniešus un citus izstādes apmeklētājus, kas krāja punktus, apstaigājot izstādē pārstāvētos uzņēmumus, kuru ražotajās iekārtās tiek izmantots digitālais balss asistents – Google Assistant. Pēc tam punktu krājēji varēja piedalīties atjautīgi veidotā izlozē. Interese un rindas pie Google atrakcijas bija lielas. Laiku pa laikam no pūļa izskanējušie prieka saucieni liecināja, ka kāds punktu krājējs kaut ko arī ir laimējis.
Roboti un televizori
Īpaši izcelties šogad bija papūlējies dienvidkorejiešu LG Electronics (LG). Izstādes atklāšanā galvenie runātāji, stāstot par mākslīgā intelekta attīstības perspektīvām, bija LG izpilddirektors Čo Son Čins un kompānijas tehnoloģiju novirziena vadītājs I. P. Paks.
Kompānijas hallē pēdējos pāris gadus baudāmas efektīvas LG attīstītās organisko gaismas diožu (OLED) tehnoloģijas ekrānu instalācijas. Pērn no OLED ekrāniem bija izveidots tunelis ar zvaigžnotu debess jumu. Šogad no ekrāniem izveidotas improvizēta kanjona sienas. Izstādē bija skatāma LG ražoto robotu CLOi saime, kopumā piecu funkcionalitāšu roboti – gids, oficiants, apkopējs, iepirkumu veicējs, bet šogad pirmo reizi bija arī robots eksoskelets – cilvēka ārējais "skelets", ko ražotājs nosaucis par CLOi SuitBot. Ja pārējie CLOi roboti ir tās vai citas funkcijas veicēji, tad šis ir uzģērbjams un valkājams atbalsts cilvēka kājām un viduklim, lai nodrošinātu lielāku stingrību ejot, stāvot un strādājot. CLOi SuitBot paredzēts kā palīgs cilvēkam, kas ceļ un pārvieto smagus priekšmetus vai darbina smagus darbarīkus. Mākslīgā intelekta tehnoloģija ļauj robotam mācīties un attīstīties, izmantojot biometrisko un vides datu atpazīšanu, kā arī analizēšanu.
Jaunos 8K tehnoloģijas televizorus ar 7680 x 4320 pikseļu izšķirtspēju, iepretī patlaban tirgū kvalitātes latiņu nosakošajiem 3840 x 2160 izšķirtspējas 4K televizoriem, izstādē prezentēja gan LG, gan tā biznesa un tehnoloģiju galvenais konkurents Samsung.
LG ekspozīcijā bija skatāms pirmais organiskās gaismas diožu (OLED) tehnoloģijā plašpatēriņa tirgum izgatavotais 8K izšķirtspējas 88 collu ekrāna televizors ar 33 miljoniem pašizgaismojošos pikseļu. Ja LG 88 collu panelim interesents varēja piekļūt brīvi, bez jebkādiem ierobežojumiem, tad pavisam citādi bija ar kompānijas mikrogaismas diožu (micro LED) tehnoloģijā būvēto televizoru ar 173 collu ekrānu. Šo LG darinājumu varēja apskatīt aptumšotā telpā un no pieklājīga attāluma. Fotografēt šo tehnoloģiju sasniegumu gan bija noliegts. Kad šāds 8K OLED televizors būs pārdošanā, kompānija nekonkretizē. Citādāk ir ar Samsung, kas sola, ka viņu jaunie konkurējošās tehnoloģijas – QLED 8 K izšķirtspējas – televizori tirgū būs pieejami jau šoruden, turklāt četros izmēros – ar 65 collu, 75 collu, 82 collu un 85 collu lielu ekrānu pa diagonāli.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 12. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!