Cels uzticību
Jautāta, vai minētās likumdošanas izmaiņas, kas ļauj atstāt otrā pensiju līmeņa uzkrājumus mantojumā, cels uzticības līmeni fondēto pensiju sistēmai Latvijā, SEB bankas ieguldījumu eksperte Kristīne Lomanovska atbild apstiprinoši. "Uzkrātā kapitāla mantošana vairos uzticību pensiju otrajam līmenim, stiprinot pārliecību, ka tā ir paša dalībnieka nopelnītā un uzkrātā nauda. Tas savukārt vairos ieinteresētību un vēlmi iesaistīties pensiju sistēmā. Taču, lai sasniegtu labāku rezultātu, nepieciešams uzlabot pensiju otrajā līmenī uzkrātā kapitāla redzamību un vienkāršot ceļu, kā iespējams iegūt informāciju par savu uzkrājumu," skaidro Lomanovska.
Viņasprāt, tas primāri nozīmē uzlabojumu veikšanu jau minētajā vietnē Latvija.lv. "Taču, ejot vēl soli tālāk, varētu ļaut privātām struktūrām veidot kopsavilkumus, jo, tikai redzot visus trīs pensijas līmeņus un citus uzkrājumus kopā, veidojas pilna aina un izpratne, cik sakrāts un vai tas atbilst plāniem un vajadzībām vecumdienās," spriež Lomanovska.
Vienlaikus viņas teiktais kārtējo reizi liek secināt, ka sabiedrības ieinteresētība kopumā par pensiju otrā līmeņa uzkrājumu rezultātiem ir visai vāja, jo tikai katrs divdesmitais pensiju otrā līmeņa dalībnieks gada laikā portālā Latvija.lv ir aplūkojis sava pensiju otrajā līmenī uzkrātā kapitāla apjomu, kas redzams jau minētajā valsts un pašvaldību portālā.
Kļūst personīgāks
Uzticības līmeņa pieaugumus otrajam pensiju līmenim paredz arī Luminor pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska. "Pensiju otrā līmeņa mantošanas iespēja ir nozīmīgs solis pensiju sistēmas caurskatāmībā, kas noteikti palielina iedzīvotāju uzticību un vēlmi tajā piedalīties. Pagājušā 2019. gada beigās pensiju otrajā līmenī bija vairāk nekā 1,3 miljoni dalībnieku ar vidējo uzkrājumu ap 3470 eiro. Tagad jebkurš šis cilvēks var izvēlēties, kas notiks ar viņa uzkrāto pensijas kapitālu pēc viņa nāves – kā un kurš to mantos. Tā ir būtiska daļa no personīgā kapitāla plānošanas un pārvaldīšanas, un domāju, ka šāda iespēja – atstāt uzkrājumu mantojumā – obligāti ir jāizmanto," teic Luminor pārstāve un uzsver, ka ar šo likuma papildinājumu pensiju otrā līmeņa kapitāls kļūst daudz personalizētāks un iegūst tiešo saikni ar cilvēka reāliem naudas uzkrājumiem. "Līdz ar to, pirms izdarīt izvēli, būtu svarīgi arī noskaidrot, cik liels ir jūsu uzkrātais kapitāls, kas to pārvalda un kāds ir pārvaldīšanas rezultāts," norāda Dobrovoļska.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
Kolēga Buksbaums
pirmspensija 55 gadi