Atļauj ierobežotu piekļuvi
Briti 5G jautājumu skatīja valsts Nacionālās drošības padomes sēdē, lai gan oficiālais lēmuma pieņēmējs bijis Lielbritānijas Nacionālais kiberdrošības centrs, kas nolēma izslēgt Huawei un citus "augsta riska uzņēmumus" no 5G tīklu centrālo, par sensitīvām nosauktu daļu veidošanas, kā arī atļaut šādiem uzņēmumiem veidot ne vairāk par 35% no 5G tīklu "nesensitīvajām" daļām. EK tikmēr izvairījās nosaukt konkrētus 5G aprīkojuma ražotājus, aprobežojoties ar formulējumu "augsta riska piegādātāji", tomēr skaidrs, ka runa ir galvenokārt par Huawei, un arī dalībvalstu saskaņotās, Briseles publiskotās drošības vadlīnijas 5G tīklu izveidei paredz, ka šādu piegādātāju aprīkojums nedrīkst tikt izmantots kritiskās un sensitīvās tīklu daļās, un šī norāde attiecas arī uz tā dēvēto pamattīklu. Tāpat Eiropā plānots izmantot dažādas stratēģijas 5G aprīkojuma dažādošanas nodrošināšanai. Piegādātāju vēlamās tirgus daļas vadlīnijās nav norādītas.
Par iemeslu šādai eiropiešu nostājai pret Huawei kļuva galvenokārt ASV varasiestāžu spiediens, prasot sabiedrotajiem atteikties no Ķīnas giganta ražotā aprīkojuma. Pašās ASV šī aprīkojuma izmantošana tika aizliegta jau pagājušā gada maijā, apgalvojot, ka Huawei ir cieši saistīta ar Ķīnas armiju (1987. gadā izveidotās kompānijas dibinātājs Žeņs Dženfejs ir bijušais militārais inženieris) un tās ražotais aprīkojums tiek izmantots rietumvalstu izspiegošanai. Vēlāk Huawei aprīkojumu aizliedza arī Austrālija, kuras telekomunikāciju operators Telstra plāno izveidot pats savu 5G tīklu. Nekādus pierādījumus, kas apstiprinātu apsūdzības spiegošanā, ko Huawei kategoriski noliedz, ASV nav publiskojušas, tomēr tiek apgalvots, ka ASV drošības dienestu rīcībā šādi pierādījumi ir, vienīgi tos nav iespējams atklāt "nacionālās drošības apsvērumu dēļ".
Vienlaikus daļa ekspertu apšauba ASV amatpersonu apgalvojumus un norāda, ka Huawei un arī citu Ķīnas kompāniju ražotā aprīkojuma aizliegšanas un pret šiem uzņēmumiem izvērstās cīņas cēlonis ir nevēlēšanās pieļaut ASV galvenās globālās konkurentes Ķīnas dominēšanu ļoti perspektīvajā 5G industrijā. Par 5G tirgus gaidāmajiem apmēriem liecina, piemēram, Huawei vadītāja Dženfeja intervija laikrakstam Financial Times, kurā viņš paziņoja, ka tuvākajā laikā pasaulē tiks uzstādīti 12 miljoni 5G bāzes staciju.
Savukārt Huawei tikai 2019. gadā ir noslēdzis vairāk nekā 50 lielu līgumu par 150 tūkstošu 5G bāzes staciju uzstādīšanu 136 pasaules valstīs. Pateicoties pieaugošajam pieprasījumam pēc 5G infrastruktūras, Ķīnas kompānija arī paredz, ka 2023. gadā tās ienākumi sasniegs 300 miljardu ASV dolāru gadā, turklāt šajās aplēsēs ir ņemti vērā uzņēmumam noteiktie ierobežojumi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 17. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Arnis
Scorseze
Anekdotenodiviemvārdiem