Latvijā trūkst iedvesmot un aizraut spējīgu līderu, kuru piemēram sekot. Uz šī novērojuma pamata izglītības organizācija Junior Achievement Latvija (JA Latvija) jau piekto gadu sadarbībā ar Rīgas Koučinga skolu, banku Luminor un uzņēmumu Clean R īsteno Līderu programmu, ar kuras palīdzību cenšas atraisīt līderības potenciālu jau vidusskolas vecuma jauniešos. Programmas ietvaros skolēni apmeklē meistarklases, seminārus, citus pasākumus, sadarbojas ar mentoriem un koučiem, kā arī īsteno gan kopīgus sociālus projektus grupās, gan katrs savu individuālu projektu, ko programmas noslēgumā vērtē žūrija.
Patlaban visu oktobri, līdz pat 1. novembrim rit pieteikšanās jaunajam Līderu programmas iesaukumam – vidusskolēni aicināti aizpildīt pieteikuma anketu vietnē www.jal.lv. Savukārt programmas absolventi var lepoties ar realizētajiem projektiem, no kuriem dažs labs strauji attīstās.
Plašu rezonansi sabiedrībā ieguvis Līderu programmas šī gada beidzēja, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas 12. klases skolēna Kārļa Krišjāņa Rusmaņa projekts Mēs mainīsim pasauli. "Ideja radās, jo man ir īpašs brālis," stāsta Kārlis Krišjānis, kura jaunākajam brālim Rūdolfam Mārcim ir autisms. "Iestājoties Līderu programmā, man nebija definēts projekta nosaukums, bet bija mērķis, ko gribēju sasniegt, un bija skaidrs veids, kā to izdarīt. Gribēju izveidot sociālu kampaņu, kuras ietvaros sabiedrība uzzinātu, kā labāk kontaktēties un komunicēt ar cilvēkiem, kam ir funkcionāli traucējumi, īpašas vajadzības." Sākotnēji Kārlim Krišjānim bija iecere gan par lapu Facebook, gan par vides reklāmām un vēl konkursu internetā, taču Līderu programmas gada laikā, konsultējoties ar savu mentori Irīnu Pīgozni un citiem ekspertiem, ideja koncentrējusies Facebook lapas formātā, kas pat bez finansiāliem ieguldījumiem un sponsoru atbalsta strauji guvusi popularitāti. "Galvenais, uz ko gribu fokusēties, – veidot izpratni un atbilstoši labvēlīgu vidi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Radīt tādu vidi, kurā viņiem būtu patīkami atrasties. Tas, protams, nav mēnešu, bet gadu darbs, taču ar projektu mēs varētu kaut mazliet iekustināt šo jautājumu, padarīt to ērtāku," skaidro Kārlis Krišjānis un piebilst, ka projekta vietne tieši Facebook izveidota ar domu uzrunāt arī jauniešus.
Šīs vasaras vidū Kārlis Krišjānis sava projekta lapā ievietoja paša uzņemtu video, kurā kopā ar brāli aicina ikvienu spiest "patīk", lai apņemšanās mainīt pasauli, stāstot, iedvesmojot, skaidrojot, kā ikviens var palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, iegūtu pēc iespējas plašāku rezonansi. Jau nākamajā rītā lapai bija vairāk nekā 1000 "laiku". Kārlis Krišjānis bija pārsteigts, bet drīz saprata, ka cilvēki gaida nākamos video padomus, ne tikai bildes un rakstiskus informatīvus materiālus. "Viņi vēlas uzzināt – vai iet klāt cilvēkam ar autismu, par ko ar viņu sarunāties un par ko labāk ne, vai ļauties pieskārieniem utt. Bet katrs šis cilvēks ir unikāls, specifika ir dažāda, un tu nevari izveidot vienu video, kas derētu visiem. Līdz ar to tos vajag konkrētākus un vairāk. Tas ir liels darbs, kas jādara," Kārlis Krišjānis teic un stāsta, ka drīzumā laidīs gaisā nākamo video. Viņš jūt, ka domubiedri ar laiku viņa projektam vēlētos arī atsevišķu mājaslapu. Šobrīd gan tas var pagaidīt, jo Mēs mainīsim pasauli ir sekmīgi integrējies Labklājības ministrijas kampaņā Cilvēks, nevis diagnoze, kuras interneta vietnē atrodams daudz noderīgas informācijas par cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 19. oktobra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!