Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Diāna Kārkliņa

Sportisks septembris kā labs sākums

Kopīgs pārgājiens, orientēšanās nakts, ģimeņu pludmales spēles un citas iekustinošas aktivitātes Eiropas Sporta nedēļā.

Darba devēji, kas maksā vistaisnīgāk(2)

Taisnīgs atalgojums darba ņēmēju acīs jau ir norma, ne pievienotā vērtība, tāpēc arvien vairāk uzņēmumu veido pārskatāmu atalgojuma politiku.

Arī tiem, kas strādā

Jau pirms kāda laika Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sāka piedāvāt bezdarbniekiem iespējas iegūt jaunas zināšanas vai pilnveidot esošās, mācoties starptautisko atvērto tiešsaistes kursu platformās. Tagad, līdz ar jaunu mācību pilotprojektu Nākotnes prasmju iniciatīva, ko NVA īsteno sadarbībā ar Labklājības ministriju un Ekonomikas ministriju, šāda iespēja pavērusies arī darba meklētājiem un nodarbinātajiem, kuriem nepieciešams papildināt savas profesionālās prasmes un iemaņas.

Vielas pietiktu operetei

Muzikālas apvienības darbošanos var vadīt arī pēc Agile principiem, zina Jānis Pētersons no grupas Citi zēni, kurš apņēmies pats sev pierādīt, ka karjera IT nozarē un sapnis par mūziku viens otram netraucē.

Katrs jauns projekts pārbauda varēšanu

Skonto Plan projektu vadītāja Elīna Liepiņa priecājas, ja izdodas paveikt šķietami neiespējamo. Viņa atzīta par Gada sievieti būvniecībā 2020.

Pasaule, kas vilina

Gandrīz 2/3 jauniešu vēlētos kaut kad padzīvot citā valstī.

Daudzas sejas un visas – svarīgas

Atzinība, ko darba ņēmējs saņem no darba devēja, var izpausties gan naudā un citos praktiskos labumos, gan tādās nemateriālās lietās kā atbildības uzticēšana, uzklausīšana vai elementārs "paldies" par paveikto. Pat ja strādājam, lai pelnītu, nošķirt, kuras no šīm atzinības izpausmēm mūsu kā darbinieku labsajūtai ir svarīgākas, laikam jau būs pagrūti. Turklāt pandēmijas laiks un ar to saistītā pārkārtošanās uz attālinātu darbu ir ieviesusi jaunus aspektus arī tajā, kas liek darbiniekiem justies novērtētiem un kā darba devēji šo atzinību var izrādīt.

Teorijas, ko pievilkt aiz matiem

No 2. septembra līdz 2. oktobrim Zinātņu akadēmijā Rīgā skatāma izstāde Pseidozinātniskā konference. Kā stāsta kuratore Luīze Rukšāne, tieši izstāžu zāle ēkas otrajā stāvā rosinājusi izstādes ideju. "Man piedāvāja tur taisīt personālizstādi, bet sapratu, ka manus darbus šī telpa ar savu intensitāti "apēdīs". Taču nespēju piedāvājumam pateikt nē un nolēmu, ka jāizdomā kaut kas īpašs tieši šīm telpām."

Degsme mazliet mazāka

Nerealizēta biznesa ideja Latvijā ir vairāk nekā trešdaļai jeb 39% iedzīvotāju, turklāt katrs trešais arī norāda, ka nākotnē vēlas dibināt savu uzņēmumu. Tas noskaidrots šīsvasaras pētījumā, kas kopā ar kompāniju Norstat tika veikts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) konkursa Ideju kauss ietvaros.

Novērtē stabilitāti

Darba ņēmēji Latvijā arī pandēmijas apstākļos lojalitāti pret saviem darba devējiem kopumā saglabājuši iepriekšējā gada līmenī, rāda pētījumu un konsultāciju kompānijas Kantar regulāri veiktais pievilcīgāko darba devēju tēla pētījums Baltijā. Līdzīgi kā pērn, arī šogad vairums (66%) strādājošo nākamo 12 mēnešu laikā neapsver iespēju mainīt savu pašreizējo darba devēju. Atvērti jauniem profesionālajiem izaicinājumiem ir 24% strādājošo, lai gan jaunām vakancēm pieteikušies tikai 7% strādājošo un 17% studentu.

Process bez noslēguma

Iedzīvotāju zināšanu un prasmju pilnveidošana ir jautājums, kas Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos kļuvis īpaši aktuāls, tāpēc Ekonomikas ministrija uzsākusi sabiedrības informēšanas kampaņu Esi konkurētspējīgs! Uzdrošinies mācīties mūža garumā!.

Atpūsties, sev nepārmetot

Tikai 47% no Latvijas iedzīvotājiem šajā vasarā devušies vai vēl plāno doties atvaļinājumā, liecina aptieku tīkla Apotheka un pētījumu uzņēmuma Norstat veiktā aptauja.

Ko var iesākt ar to, ko māca skolā(1)

Jau divus gadus uzņēmumi un iestādes nodibinājuma Iespējamā misija projektā Dzīvei gatavs veido skolēniem lekcijas, tiešsaistes nodarbības vai ekskursijas. Arī šogad, tuvojoties 1. septembrim, projekts aicina uzņēmumus iesaistīties šajā iniciatīvā, tā palīdzot skolēniem rast priekšstatu par to, kā dažādās profesijās tiek praktiski izmantotas skolā apgūstamās zināšanas.

Arī asam, ātram prātam

Jebkuras svešvalodu zināšanas paver plašākas karjeras iespējas un ļauj sazināties ar cilvēkiem no citām pasaules vietām. Taču valodu apguve var sniegt arī virkni citu ieguvumu, norāda valodu centra Berlitz speciālisti.

Prasmīguma vārdā

Lai uzņēmumi, iestādes un organizācijas labāk un aktīvāk pilnveidotu savu darbinieku prasmes, Latvijā tiks veidota darba devēju atbalsta sistēma.

Finansējums vajadzīgajam

Lai nodrošinātu papildu finansējumu valsts garantēto studiju un studējošo kredītu pieejamībai, Ministru kabinets pagājušajā nedēļā piešķīra Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) 163 900 eiro, pārdalot finansējumu no budžeta resora programmām, raksta LETA.

Uzvarēt meistarīgākos sapņo ikviens

Novuss nav tikai iecienīta vasaras dārza vai pagalma izklaide, bet arī solīds sporta veids, kurš turklāt savulaik radies tepat, Latvijā, un kurā pat starptautiskos turnīros mums aizvien ir "monopols" gan dalībnieku, gan medaļnieku ziņā. Kā ieskicē Latvijas Novusa federācijas prezidenta vietnieks Valdis Čunka, pirmās ziņas par novusu ir kopš XX gs. 20. gadiem, kad Latvijas jūrnieki, reisu laikā uz kuģa gribēdami kaut ko uzspēlēt (biljardu nevarēja, jo bumbas, kuģim šūpojoties, ripoja), iedvesmojušies no šur tur pasaules ostās noskatītas līdzīgas spēles un uztaisījuši pirmo novusa galdu.

Lai mazāk zustu uzturvielas

Lai dārzeņi un augļi mazāk zaudētu vērtīgās minerālvielas, makroelementus un vitamīnus, tie atbilstoši jāuzglabā, jāapstrādā un jāgatavo.

Labāko āderes

Līdzīgi kā iepriekšējos deviņus gadus, arī šovasar izveidots darba devēju ieteiktāko skolu un studiju tops, kura mērķis ir veicināt pamatskolu, vidusskolu un profesionālo mācību iestāžu absolventu tālākās izglītības un karjeras pārdomātu izvēli, ņemot vērā darba devēju viedokli.

Īstais laiks eksperimentiem

"Mācības ir lieta, kur rezultātu un ieguvumus varbūt neredzi uzreiz. Bet ar laiku pamani, ka kaut ko dari citādi, labāk, ātrāk, tev ir cits skatījums un plašāks apvārsnis, ieraugi jaunas kopsakarības," saka Īrisa Zvagule, kura jau 15 gadu nodarbojas ar pieaugušo izglītību digitālo prasmju jomā, pašlaik vada IT akadēmiju FITA un ir eksperte un pētniece Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) kūrētajā projektā Women4IT.

Apzinās, ka jāmācās

Latvijas iedzīvotāju, kuri uzskata, ka viņiem būtu nepieciešams papildināt savas digitālās prasmes, lai spētu efektīvāk strādāt ar pieejamajām jaunākajām tehnoloģijām, kļūst vairāk. Kā liecina IT uzņēmuma Accenture un SKDS veikta aptauja, šāda nostāja ir 77% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 75 gadiem, kamēr pagājušajā gadā līdzīgā aptaujā tā domāja 72% respondentu.

Mūžam uz nažiem?(8)

Nereti šķiet, ka autovadītāji, velosipēdisti, skrejriteņu vadītāji un gājēji allaž būs kašķīgi konkurenti par vietu uz ceļa. Bet vai tiešām tā ir jābūt?

Uz ceļa citam cits jāsaprot(1)

Vidēji katru dienu Latvijā notiek ap 100 ceļu satiksmes negadījumu, un tajos cieš aptuveni 10 cilvēku. Neuzmanība vai bravūra braucot var sāpīgi atspēlēties.