Vērojama piesardzība
Atbildot uz jautājumu, kā vērtējamas to cilvēku, kuri šopavasar interesējas par hipotekāro kredītu, iespējas šādu kredītu saņemt, SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars skaidro: "No bankas skatpunkta nekas nav mainījies – mēs turpinām atbalstīt klientus un piešķirt aizdevumus mājokļa iegādei tieši tāpat kā pirms Covid-19 ietekmē izsludinātās ārkārtējās situācijas. Mēs katru gadījumu atbildīgi izvērtējam un pārrunājam ar klientiem individuāli. Ja klientam ir stabila darbavieta un ienākumi un ja gatavība uzņemties ilgtermiņa kredītsaistības ir pārdomāta, tad nav šķēršļu saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Savukārt, ja Covid-19 dēļ valstī izsludinātā ārkārtējā situācija ir tieši skārusi klienta ienākumus, tad bankas ieteikums būs nogaidīt, līdz finansiālā situācija kļūst atkal stabila un kredītsaistības nerada papildu slogu budžetam."
Škapars arī uzsver, ka, "lai arī daudziem cilvēkiem finansiālās iespējas šobrīd ļautu uzņemties ilgtermiņa kredītsaistības, gan martā, gan aprīļa sākumā bija vērojams būtisks – par aptuveni 60% – kritums jaunu pieteikumu skaita ziņā. Tas skaidrojams ar to, ka iedzīvotāji rīkojas pārdomāti un vēro notikumu attīstību. Taču jau kopš aprīļa beigām atkal vērojams pakāpenisks intereses pieaugums".
Pēdējā laikā pavīdējuši atšķirīgi viedokļi par to, kā Covid-19 krīze varētu mainīt mājokļu cenas. SEB bankas valdes loceklis gan uzskata, ka izteikt jebkādus apgalvojumus par cenu izmaiņām ir pāragri. "Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas pagājis pārāk īss laiks, lai varētu prognozēt, kāda būs ietekme uz jebkuru nozari un kādas cenu izmaiņas varētu būt gaidāmas nekustamā īpašuma tirgū," mudina ņemt vērā Škapars un turpina: "Vairāk varētu tikt ietekmēts Lux klases mājokļu tirgus, kā arī īstermiņa īres īpašumu tirgus, piemēram, mājokļu izīrēšanas platformas Airbnb segments, jo tas iet roku rokā ar tūrisma nozari, kura šobrīd ir viena no Covid-19 krīzes visvairāk skartajām nozarēm."
Komentējot to, vai realitātei atbilst pieļāvums, ka ar Covid-19 izplatības riskiem saistītie ieteikumi distancēties palielina Latvijas iedzīvotāju interesi par privātmāju un it īpaši par lauku māju iegādi, eksperts uzsver, ka interese par privātmāju iegādi pieaug, taču "tā bija arī vēl pirms Covid-19 pandēmijas". Kopumā vismaz līdz šim interese par dzīvokļiem bijusi lielāka nekā par privātmājām. "2019. gada dati liecina, ka 78% no izsniegtajiem aizdevumiem ir paredzēti dzīvokļa iegādei vai remontam, tikai 12% – mājas iegādei, savukārt tikai ap 4% – mājas būvniecībai. Domājams, ka šāda tendence arī saglabāsies," situāciju raksturo Škapars.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 8. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
budzis