«Tamborēti, adīti, austi deķa fragmentiņi mums jau ir sasūtīti no visas Latvijas. Mūsu uzdevumus Slutišķos ir tos sašūt kopā un izveidot tādu musturdeķi, ko var pārmest pāri Daugavai, simboliski apvienojot Daugavas labo un kreiso krastu. Tas mums ir cēls mērķis, bet ar šo deķi gribam iekļūt arī Ginesa rekordu grāmatā,» stāsta Naujenes Novadpētniecības muzeja izveidotās ārpusmuzeja ekspozīcijas Slutišķu vecticībnieku māja gide Jūlija. Lai šī iecere izdotos, musturdeķa garumam jābūt 500 metri. Pašlaik tas ir 310 metru garš.
Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanas rekordisti ir Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas bērni. Klasiskā rokdarbu apgūšana Pastariņa sākumskolas audzēkņiem izvērtās par azartisku kopīgi veidotu lielu rokdarbu. Ziemas mēnešu darbs vainagojās ar 505 kvadrātiņiem, kurus darināja 92 roku pāri. To paveikuši ne vien mazie rokdarbnieki, bet arī viņu ģimenes.
Lielā Augšdaugavas musturdeķa veidošanas akcija turpinās. «Veidosim kopā lielāko musturdeķi Latvijā un pasaulē!» aicina muzeja pārstāvji. Ikviens var piedalīties - lai iesaistītos akcijā, nepieciešams jebkurā tehnikā un krāsā noaust, notamborēt vai noadīt 10x10 centimetru vai arī 20x20 cm lielu rokdarba fragmentu vai vairākus kvadrāta formā. Tos var iesniegt Naujenes Novadpētniecības muzejā vai arī sūtīt pa pastu: Skolas iela 1, Naujenes ciems, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, LV - 5462.
Tāpat muzejs aicina piepildīt Tautas atmiņu lādi ar fotostāstiem un atmiņām par konkrētām Latvijas vietām un notikumiem. Tā būs dāvana Latvijas valsts 100 gadu jubilejai. Atmiņas var būt dažādas, lādē vietas pietiks visām. Gan tās, kurās bērnībā Naujenes pagasta Lociku ciemā braukts ar pašdarinātām ragavām no Mutuļu kalna, gan tās, kurās Daugavpils novada Višķu pagastā tika izveidots pirmais sovhoztehnikums Latvijā.