LTRK apvieno vairāk nekā tūkstoti biedru - dažādu nozaru uzņēmumus un 47 profesionālās uzņēmēju organizācijas visā Latvijā. Mūsu uzdevums ir būt par ekonomiskās attīstības virzītāju, atbalstīt uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides veidošanu un aizstāvēt Latvijas uzņēmumu saimnieciskās intereses. Tieši šie aspekti bija noteicošie, lai LTRK kopā ar citām uzņēmēju organizācijām nāktu klajā ar Godīga eiro ieviesēja iniciatīvu. Tūlīt pēc pozitīvā lēmuma pieņemšanas Briselē un Latvijas oficiālās uzaicināšanas pievienoties eiro zonai, D. Pavļuts pauda uzskatu, ka šī vēsturiskā soļa tālākās konsekvences ir mūsu visu ziņā - moderna ekonomika jābūvē mums pašiem. Varu šim viedoklim tikai pievienoties - tā ir katra Latvijas uzņēmēja atbildība, jo ikviena uzņēmuma ikdienas lēmumi ietekmē kopējo uzņēmējdarbības vidi valstī.
Godīgā eiro ieviesēja memorands paredz vairākus būtiskus principus, kas veicinās godprātīgu un caurskatāmu pāreju no lata uz eiro, bet galvenais ieguvums no šīs iniciatīvas būs iedzīvotāju aizsardzība pret nepamatotu cenu pieaugumu. Mums visiem būtiski izvairīties no situācijas, ka valūtas nomaiņa tiek izmantota nepamatotai cenu celšanai.
Latvija uzaicināta iestāties eiro zonā, saglabājot līdz šim noteikto oficiālo valūtas maiņas kursu (EUR 1 = LVL 0,702804), un uzņēmumi, kas pievienosies memorandam, apņemas to ievērot visos cenu pārrēķinos. Protams, arī iedzīvotājiem jāapzinās, ka preču un pakalpojumu cenu ietekmē dažādi faktori, ne tikai valūtas maiņa, taču mēs noteikti neatbalstām, piemēram, ka par pakalpojumu, kas maksā trīs latus, tiek prasīti pieci eiro.
Tikpat svarīgi, lai tiktu ievēroti cenu matemātiskās noapaļošanas principi: ja maizes klaips latos maksājis 50 santīmu, tad, pārrēķinot cenu eiro, tam jāmaksā 71 eiro cents, nevis 75 vai 80 centu. Iedzīvotājiem pāreju no vienas valūtas uz otru atvieglos arī skaidri norādītas cenas latos un eiro. Uzņēmumi, kas pievienosies Godīgā eiro ieviesēja iniciatīvai, apņemas ievērot arī šīs prasības. Tas ļaus patērētājiem vieglāk pierast pie jaunajām cenām un vienlaikus - gan pašiem, gan uzraugošajām institūcijām - pārbaudīt, vai kopš eiro ieviešanas brīža notikušas cenu izmaiņas un kādas tās ir.
Kopš gada sākuma vairāk nekā 100 preču un pakalpojumu lielākajās valsts pilsētās iekļauti patēriņa cenu monitoringa programmā, kas ļauj novērtēt cenu svārstības pirms eiro ieviešanas. Kā liecina jaunākie dati, patēriņa cenu svārstības lielākajai daļai preču un pakalpojumu nav novērotas vispār vai ir nebūtiskas un pārsvarā attiecas uz pārdošanas akcijām vai sezonas precēm.
Tā kā daudzos uzņēmumos pārejas procesa uz eiro organizēšanā būs iesaistīts liels skaits darbinieku, uzņēmējiem svarīgi savlaicīgi sagatavot darbiniekus ne tikai tehniskajam darbam ar jauno valūtu, bet arī apmācīt par jautājumiem, kas saistīti ar eiro ieviešanu. Memorandu atzinušie uzņēmumi pievērsīs uzmanību darbinieku apmācībai, lai viņi spētu izskaidrot klientiem cenu norādīšanas principus.
Katrs uzņēmējs, kas būs parakstījis memorandu, saņems iniciatīvas Godīgs eiro ieviesējs uzlīmi, ko varēs izvietot preču vai pakalpojumu pārdošanas vietā, padarot redzamu ikvienam apņemšanos godīgi veikt pāreju no lata uz eiro. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi - godīgu un visiem saprotamu valūtas nomaiņas procesu -, svarīga būs uzņēmēju sadarbība, tai skaitā, skaidrojot citiem uzņēmējiem godīgas eiro ieviešanas pamatprincipus un aicinot tiem pievienoties. LTRK vārdā un visu iedzīvotāju labā esmu cerību pilns, ka kopā mums izdosies piesaistīt iniciatīvai Godīgs eiro ieviesējs visus atbildīgos uzņēmumus, un šis kopīgi darītais darbs nodrošinās efektīvu eiro ieviešanu, tautsaimniecības un labklājības pieaugumu.
*LTRK valdes priekšsēdētājs