Pēdējo nedēļu laikā no dažādu organizāciju puses regulāri ir izskanējuši apgalvojumi, ka ķīmiskie ieroči tiek izmantoti Sīrijas pilsoņkarā, kas turpinās jau vairāk nekā divus gadus. Arī prezidenta Bašāra el Asada režīms un pret to karojošie opozīcijas spēki viens otru aktīvi apsūdz ķīmisko ieroču pielietošanā, tomēr nav snieguši ticamus faktus, kas to apstiprinātu.
Šonedēļ ANO, Francija un Lielbritānija katra atsevišķi ir paziņojušas, ka to rīcībā ir pierādījumi par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā. Tikmēr ASV, kuru prezidents Baraks Obama ķīmisko ieroču lietošanu ir nosaucis par «sarkano līniju», lai militāri iesaistītos Sīrijas konfliktā, nesteidzas pievienoties ar saviem slēdzieniem.
Franči pilnībā pārliecināti
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss otrdien paziņoja, ka viņa rīcībā ir neapgāžami pierādījumi, ka B. el Asada režīms ir izmantojis ārkārtīgi indīgo zarīna gāzi. Tas esot apstiprinājies analīzēs, kurās pārbaudīti paraugi, ko no Sīrijas esot izveduši laikraksta Le Monde reportieri.
«Francija ir pārliecināta, ka zarīna gāze tikusi izmantota vairākas reizes atsevišķos apgabalos Sīrijā,» ministrs sacīja intervijā telekanālam France 2. «Mēs esam noskaidrojuši viena uzbrukuma secību no uzbrukuma sākuma līdz brīdim, kad tika nogalināti cilvēki.»
L. Fabiuss nekonkretizēja, kad un kur noticis uzbrukums, bet avoti diplomātu aprindās britu laikrakstam The Daily Telegraph sacīja, ka ministrs esot domājis 29. aprīlī notikušo helikoptera uzbrukumu Idlibas provincē.
Lielbritānijas paziņojums bija mazāk konkrēts. «Lielbritānijas rīcībā esošie pierādījumi liecina, ka [Sīrijas karadarbībā] ir izmantotas dažādas ķīmiskās vielas. Dažos paraugos zarīns bija, dažos ne,» paziņoja Lielbritānijas vēstnieks ANO Marks Laials Grānts. Briti nav atklājuši, kad vai kur paraugi ir iegūti.
Neilgi pirms Parīzes un Londonas paziņojumiem ar ziņojumu par kara noziegumiem Sīrijā iepazīstināja ANO paspārnē izveidotā izmeklēšanas komisija, kas, balstoties uz upuru un mediķu liecībām, kā arī aculiecinieku uzņemtiem video, secina, ka gan B. el Asada, gan opozīcijas spēki ir izmantojuši aizliegtus ieročus.
«Ir pamats ticēt, ka izmantots ierobežots daudzums toksisku ķimikāliju. Ar esošajiem pierādījumiem nebija iespējams noteikt, tieši kādas ķīmiskās vielas ir izmantotas, kā tās ir izplatītas vai kas to paveica,» paziņoja izmeklēšanas komisijas vadītājs Paulu Pinjeiru.
ASV grib vairāk faktu
Francijas ārlietu ministrs L. Fabiuss uzskata, ka Sīrijas režīms ir pārkāpis visas robežas, tādēļ rietumvalstīm esot jālemj par iespējamo rīcību, tajā skaitā apsverot arī militāru līdzekļu lietošanu. Rietumu tiešāka iesaistīšanās Sīrijas konfliktā lielā mērā ir atkarīga no amerikāņu nostājas.
ASV prezidents B. Obama ir definējis, ka ķīmisko ieroču izmantošana vai to nonākšana teroristu rokās nozīmētu, ka ir pārkāpta sarkanā līnija. Tajā pašā laikā viņš rezervēti izturas pret Francijas un Lielbritānijas aicinājumiem apbruņot Sīrijas dumpiniekus, lielā mērā tāpēc, ka viņu vidū ir arī islāmisti.
Baltais nams ir paziņojis, ka Francijas izmeklēšana «pilnībā saskan» ar B. Obamas administrācijas iegūto informāciju, tomēr uzsver nepieciešamību veikt dziļāku izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kad ķīmiskie ieroči ir lietoti un kas ir atbildīgs par to.
Arī eksperti nav vienisprātis, vai šonedēļ izskanējusī informācija par ķīmisko ieroču lietošanu Sīrijā nozīmē B. Obamas sarkanās līnijas pārkāpšanu. Žans Paskāls Zanders no Eiropas Savienības Drošības pētījumu institūta uzskata, ka nedrīkst ignorēt informāciju par iespējamu ķīmisko ieroču lietošanu Sīrijā, tomēr nereti tā esot ļoti nekonkrēta.
Turpretī Maikls Eizenstats no Vašingtonas Tuvo Austrumu politikas institūta uzskata, ka sarkanā līnija esot pārkāpta neskaitāmas reizes.