Latīņamerikāņi lepojas
«Daudzi cilvēki izvēlējās ierasties tieši tāpēc, ka pāvests ir latīņamerikānis,» laikrakstam The Wall Street Journal apgalvoja 20 gadu vecā Cezāra Džaja, kura ieradusies uz Pasaules jauniešu dienām - katoļu baznīcas organizētu pasākumu jauniešiem - no Ekvadoras. «Tas ir mūsu kontinents, tas ir mūsu pāvests.»
Francisks, pirms tam pazīstams kā Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo, pavasarī kļuva par pirmo latīņamerikāni, kurš izvēlēts par Romas katoļu baznīcas galvu. Jau iepriekš tika prognozēts, ka jaunais pāvests varētu nākt no Latīņamerikas, jo šajā reģionā mīt 40% pasaules katoļticīgo.
Francisks ir arī pirmais jezuīts, kurš kļuvis par vairāk nekā miljarda pasaules katoļticīgo virsganu. Jaunais pāvests raksturots kā pieticīgs un pazemīgs garīdznieks, kurš solījis visvairāk uzmanības veltīt tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams, - nabadzīgajiem, vājajiem un sabiedrības piemirstajiem.
Brazīlijā ieplānotie pasākumi apstiprina Franciska solīto. Viņš ne vien piedalīsies jauniešiem veltītajos pasākumos, bet apmeklēs arī ģimenes graustu rajonos, viesosies pie notiesātajiem cietumā un dosies uz Svētā Asīzes Franciska slimnīcu.
«Dievs izdarīja gudru izvēli, padarot šo pieticīgo vīru par baznīcas galvu. Viņš tiek mīlēts šajā sabiedrībā, jo viņš daudz runā par nabadzīgajiem ļaudīm,» ziņu aģentūrai AP sacīja 60 gadu vecā Marija Nasčimento, kura dzīvo graustu rajonā, uz kuru ceturtdien dosies pāvests.
Rūk ticīgo skaits
Pāvesta Franciska vēlme atrasties pēc iespējas tuvāk tautai gan iepriecinājusi, gan satraukusi Pasaules jauniešu dienu organizatorus. Pagājušajā mēnesī miljoniem cilvēku izgāja ielās, lai protestētu pret korupciju un kritizētu valdošo politisko eliti. Situācija valstī aizvien ir saspringta, turklāt pāvesta vizītes laikā protestēt solījuši abortu, kā arī viendzimuma laulību aizlieguma kritiķi.
Tomēr ticīgie no Latīņamerikas uzsvēruši, ka pāvesta vizīte ir īpaši svarīga, jo tiek uzlūkota kā iespēja vairot baznīcas sekotāju rindas. Kā vēsta Pew Research Center dati, 2010. gadā par katoļticīgajiem sevi sauca 72% latīņamerikāņu, iezīmējot ticīgo skaita kritumu, jo gadsimtu agrāk ar katoļu baznīcu sevi saistīja 90%.
Pāvesta uzsvars uz palīdzību trūkumcietējiem varētu iedvesmot latīņamerikāņus, jo liela daļa no 600 miljoniem reģiona iedzīvotāju cieš no nabadzības.
«Franciskam neapšaubāmi piemīt mācītāja spēja uzrunāt cilvēkus, un viņam pašam ir «ielu pieredze», proti, viņš ir redzējis nabadzību un Buenosairesā pieticīgos apstākļos dzīvojis starp ļaudīm, kuri ir nabadzīgi,» The Christian Science Monitor uzsvēra teologs Ramons Lucaraga no Benediktīna universitātes ASV.