Te gan jāpiebilst, ka augstās cenas par pirmajām meža zemenēm vai gailenēm (pat desmit eiro litrā) gatavi maksāt tikai pircēji Rīgas un Pierīgas tirgos. Taču ogu un sēņu lasītājiem no attālākiem reģioniem nokļūt līdz Rīgai ir dārgi un sarežģīti. Turklāt ne visi ogu un sēņu lasītāji gatavi veselu dienu sēdēt tirgū un tirgoties.
Vecpiebalgas novada Inešu pagasta pārvaldes vadītāja Inese Ģērmane stāsta, ka vietējie iedzīvotāji savam patēriņam nepērk nedz sēnes, nedz ogas, jo paši tās salasa. Tāpēc tie cilvēki, kas ar ogām un sēnēm pelna iztiku, ir priecīgi par uzpircēju mašīnām, kas noteiktos laikos izbraukā pagastu un pieņem salasīto. I. Ģērmane stāsta, ka tas esot daudz ērtāk, nekā pašiem domāt, kur un kā salasīto pārdot. Turklāt, kā jau teikts, ne Inešos un pat ne Vecpiebalgā vietējie nav gatavi pirkt nedz sēnes, nedz meža ogas, un paļauties tikai uz tūristiem vai viesos atbraukušajiem rīdziniekiem arī ir riskanti. Tāpat zināms, ka ogu uzpircēji pieņems visu salasīto, taču, pārdodot meža veltes pašiem, nekad nevar droši zināt, vai visu tiešām izdosies pārdot, vai ogas un sēnes, ko nevar ilgi glabāt, nebūs jāizmet. Jāpiebilst, ka ogu pārstrādes uzņēmumi arī pārsvarā sadarbojas ar uzpircējiem, nevis individuāliem ogotājiem.
Daudzas tonnas
Uzpircēji ogas un sēnes tālāk pārdod uzņēmumiem, kas nodarbojas ar to pārstrādi vai saldēšanu. Ogas tiek pārstrādātas gan sulā, gan ievārījumos, gan pat arī vīnā. Vērienīgs meža ogu iepircējs ir uzņēmums Puratos Latvia, kas ražo pazīstamos Pūres ievārījumus. Uzņēmuma iepirkumu daļas vadītājs Dzintars Pūkainis stāsta, ka iepirkto meža ogu daudzums ir atšķirīgs katrā sezonā, taču «labs minimums esot ap 500 tonnām». D. Pūkainis min, ka uzņēmums pārsvarā iepērk vietējās ogas, taču ar tām vien nepietiek, lai nodrošinātu ražošanai nepieciešamo daudzumu, tāpēc Puratos Latvia iepērk ogas arī kaimiņvalstīs. Tāpat importētas tiek ogas, kuru Latvijā vienkārši nav, piemēram, Sibīrijas dzērvenes.
Taujāts par iepirkumu cenu, D. Pūkainis skaidro, ka to var pateikt tikai iepirkumu sezonas beigās, jo pašlaik cena mainās burtiski katru dienu. Uzņēmums ogas neiepērk no individuāliem ogotājiem, bet jau vairākus gadus sadarbojas ar pāris piegādātājiem. Konkrētu piegādātāju skaitu gan iepirkumu direktors nemin, aizbildinoties ar komercinformācijas konfidencialitāti. «Mēs strādājam tikai ar zināmiem ogu uzpircējiem, pie kuriem varam pārliecināties par ogu izcelsmi, visiem piegādātājiem maksājam tikai ar pārskaitījumu, skaidras naudas darījumi vispār nefigurē,» stāsta D. Pūkainis. Viņš arī piebilst, ka līdz šim par ogu trūkumu nav bijis jāsūdzas.
Pērk saldētas ogas
Cits stāsts ir uzņēmumam Orkla Food, kas ražo labi zināmos Spilvas ievārījumus. Uzņēmuma mārketinga direktore Dana Erciņa-Užāne min, ka meža ogas gan iepērk, taču tikai saldētas. Vidējais saldēto meža ogu iepirkuma apjoms gadā ir 40 tonnas. «Mēs sadarbojamies ar vietējo uzņēmumu, kurš ogas saldē atbilstoši mūsu prasībām. To, vai visas ogas ir vietējās, grūti pateikt, taču saldēšana gan notiek Latvijā,» skaidro D. Erciņa-Užāne. Viņa arī bilst, ka tiek iepirktas tikai saldētas ogas tāpēc, ka tikai tā var nodrošināt nepieciešamās kvalitātes prasības - ogas nedrīkst būt saspiedušās vai salipušas, tām jābūt aptuveni vienāda izmēra, kā arī pilnībā attīrītām.
«Mums daudz izdevīgāk ir sadarboties ar vienu lielu ogu saldēšanas uzņēmumu nekā ar vairākiem, jo tā varam vieglāk prognozēt piegādes apjomus un saplānot darba grafikus. Kādreiz strādājām ar vairākiem piegādātājiem, bet tas bija sarežģīti, jo grūti bija saskaņot piegāžu laikus un apjomus. Taču mums tas neder, jo ievārījumus vārām piecdesmitlitrīgos katlos un nevaram tos piepildīt tikai līdz pusei,» darba specifiku raksturo D. Erciņa-Užāne. Par saldēto ogu cenu mārketinga direktore bilst, ka cenu diktē tirgus saistībā ar konkrētā gada ražu, piedāvājumu un pieprasījumu.
Savukārt uzņēmuma Cietais rieksts, kas iepērk meža ogas un sēnes, lai tās tālāk saldētu un safasētas pārdotu klientiem, iepirkumu daļas pārstāvis Edgars Dobenbergs stāsta, ka sezonā iepērk līdz desmit tonnām meža ogu. Tām visām jābūt tīrītām, izņemot lācenes. E. Dobenbergs min, ka par ogu piedāvājuma trūkumu sūdzēties nevarot. Konkrētu iepirkuma cenu gan minēt nevarot, jo tā var svārstīties ik pa nedēļai atkarībā no ražas un laika apstākļiem. Arī Cietais rieksts, tāpat kā citi uzņēmumi, sadarbojas ar ogu uzpircējiem, nevis individuāliem ogotājiem.
Dara arī vīnu
Tonnām meža velšu iepērk arī Bauskas uzņēmums Kronis, taču tā valdes priekšsēdētājs Aivars Svarenieks gan teic, ka no meža ogām iepirktas tiek tikai dzērvenes. A. Svarenieks stāsta, ka dzērvenes iepērk ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas un no Krievijas Pleskavas apgabala. «Mūsu iepirkumu politiku nosaka trīs galvenie faktori - raža, cena un kvalitāte. No tiem arī atkarīgs, vai mēs iztiekam tikai ar vietējām ogām vai iepērkam arī importētas ogas,» teic A. Svarenieks. Uzņēmējs gan neatklāj, kāda ir iepirkto vietējo un importa ogu attiecība, sakot, ka tā pa gadiem mainās. Jāpiebilst, ka Kronis sadarbojas ar vairākiem lieliem ogu uzpircējiem.
Ap divām tonnām meža ogu sezonā iepērk uzņēmums Atasco, kas ražo Zelta zaptes. Uzņēmuma Atasco saimniece Ilze Saltā min, ka vairāku gadu garumā jau izveidojusies sadarbība ar pāris uzticamiem ogu piegādātājiem. «Mēs pērkam tikai vietējās ogas, taču tām jābūt tīrītām, bez lapiņām. Tāpēc arī maksājam augstāku cenu. Taču cenu jebkurā gadījumā nosaka aktuālais sezonas piedāvājums. Ja ir laba raža, tad cena ir zemāka, ja slikta - jāmaksā vairāk,» stāsta I. Saltā, gan uzsverot, lai cik augsta cena arī būtu pašmāju ogām, importētās pirktas netiekot. Saimniece arī atzīst, ka ogu piedāvājums pagaidām esot pietiekams un izskatoties, ka šāgada raža arī būšot laba. Tiesa, viņa min, ka tīrītu ogu piedāvājums tirgū kopumā ir nedaudz mazāks, nekā ierasts, jo daudzi ogotāji izvēlas labāk nodot netīrītas ogas, lai arī tās ir lētākas, nekā nodarboties ar tīrīšanu.
Ogu bizness pavīd arī sludinājumos. Tā, piemēram, Diena portālā SS.lv uzgāja sludinājumu, ka tiek meklēti ogu uzpircēji Valkas reģionā. Piezvanot uz norādīto tālruni, atbild jauns vīrietis, kurš stādās priekšā kā Gatis un stāsta, ka ir mājražotājs - darina vīnu un spiež ogu sulas. Tāpēc arī ielicis sludinājumu, jo vēlas no ogu uzpircējiem iepirkt ogas vīniem un sulām. Sezonā vajagot ap desmit tonnām. Taujāts, kāpēc nepērk tieši no ogu lasītājiem, Gatis teic, ka cena tad ir augstāka, nekā pērkot no uzpircēja, turklāt ir diezgan piņķerīgi savākt nepieciešamo daudzumu no vairākiem individuāliem lasītājiem. Daudz ērtāk ir sadarboties ar vienu piegādātāju.
Jāteic, ka SS.lv atrodami vairāki sludinājumi, kur minēts, ka iepērk meža ogas un sēnes, taču ar piebildi, ka tikai vairumā.