Reaģējot uz satraukto iedzīvotāju protestiem, Itālijas valdība apņēmusies pastiprināt cīņu pret organizētās noziedzības tīklu un solījusi attīrīt par nāves trīsstūri iesaukto apkaimi. Valdība pagājušajā nedēļā paziņoja, ka cīņā pret Neapoles mafijas nelegālo izgāztuvju biznesu grasās iesaistīt pat armiju. Tikmēr iedzīvotāji aizrāda, ka ar vides sakopšanu vien nepietiks, un pieprasa saukt pie atbildības vainīgos.
Atkritumi zelta vērtē
«Atkritumi mums ir zelts,» tā kāds Neapoles mafijas klana biedrs skaidroja izmeklētājiem. Camorra, kontrolējot izgāztuvju biznesu, nopelnījusi brangas summas. Rūpals ik gadu ienes vairākus miljardus eiro.
Taču sadzīves atkritumi nav tie, kas interesē mafiju. Grandiozo peļņu tā guvusi, ievedot Neapolē industriālos atkritumus no Itālijas ziemeļu fabrikām, pārstrādes rūpnīcām un slimnīcām, kas vēlas ietaupīt līdzekļus. Ar mafiju saistītie uzņēmumi piedāvā atbrīvoties no pārpalikumiem, prasot krietni mazāku summu nekā citi bīstamo atkritumu savācēji.
Taču mafijas taustekļi sniedzas ārpus Itālijas robežām, un uz Neapoli nogādāti toksiskie atkritumi pat no Vācijas, Austrijas un Šveices kodolstacijām.
Pēc vides aizsardzības organizācijas Legambiente datiem, laikā no 1991. līdz 2013. gadam «nāves trīsstūrī» - zonā, kas aptver Neapoli, Kazertu un Vezuva vulkāna pakāji, - zemē norakti vai sadedzināti ap 10 miljoniem tonnu industriālo atkritumu. Tā kā apkaimē bieži dedzināti atkritumi, izplatot gaisā indīgus dūmu mākoņus, zona dēvēta arī par uguns zemi.
Saindētā zeme
Camorra saindējusi sava reģiona zemi, pārliecināti eksperti. Pasaules Veselības organizācija (WHO) «nāves trīsstūrī» fiksēto vēža slimnieku skaita pieaugumu saista ar mafijas izgāztuvju biznesu. Pēdējos 20 gados ar audzējiem sirgstošo sieviešu skaits Neapoles apkaimē pieaudzis par 40%, bet vīriešu - par 47%. Apkaimē audzis arī to bērnu skaits, kas jau piedzimst ar dažādām kaitēm.
«Vides katastrofa pārvērtusies īstā cilvēces traģēdijā,» vēstulē Itālijas prezidentam Džordžo Napolitāno šomēnes rakstīja Neapoles arhibīskaps. «Pārāk daudz cilvēku spiesti maksāt par noziedznieku augstprātību, ļaunprātīgo rīcību, alkatību un muļķību,» vēstuli citēja ziņu aģentūra Reuters.
Aktīvisti pārmet, ka izgāztuvju bizness tik ilgi plaucis tāpēc, ka virkne vietējo amatpersonu uz to pievērušas acis un pašas tikušas uzpirktas. Nesen atslepenots kāds 1997. gada izmeklēšanas dokuments, kurā Camorra kādreizējais līderis Karmīne Skjavone brīdina par apdraudējumu iedzīvotājiem.
«Tas kļuvis par īstenu biznesu, kas ienes naudu, taču vietējiem iedzīvotājiem tuvākos 20 gados draud nāve no vēža. Nedomāju, ka viņus var glābt,» pirms gandrīz 17 gadiem izteiktos K. Skjavones vārdus citēja The Daily Beast. «Mēs nogalinājām jūsu bērnus.»
Rudenī intervijā Mediaset viņš atkārtoti apliecināja, ka amatpersonas jau kopš deviņdesmitajiem gadiem zinājušas par notiekošo. Jāpiebilst, ka tolaik, kad K. Skjavone izmeklētājiem ziņoja par mafijas aktivitātēm, prezidents Dž. Napolitāno bija Itālijas iekšlietu ministrs.
Valdība steidz rīkoties
Itālijas Aizsardzības ministrija pagājušajā nedēļā paziņoja, ka plāno uz Neapoles apkaimi nosūtīt karavīrus, lai «cīnītos ar vides mafijas fenomenu», citēja BBC.
Uz ziemeļiem no Neapoles jau izvietota speciāla policijas komanda, kura, tērpusies aizsargtērpos, ar ekskavatoriem meklē kādu īpaši bīstamu toksisko atkritumu kravu, kas tur esot norakta. Divi mafijas locekļi, kas pametuši klanu un tagad ir policijas informatori, tiesā norādījuši, kur varētu būt izgāzti bīstamie atkritumi.
Papildus bīstamo atkritumu izrakšanas un vides sakopšanas operācijām valdība novirzījusi vērienīgas summas arī Neapoles apkaimes iedzīvotāju veselības aprūpei. Desmitiem miljoni eiro atvēlēti medicīniskajiem izmeklējumiem. Apkaimē noteikts aizliegums dedzināt atkritumus, lai nepieļautu toksisko dūmu izplatīšanos, kā arī plānotas programmas, lai pārliecinātu uzņēmējus izmantot legālo atkritumu savācēju pakalpojumus.